تبدیل عمان به قطب گازی خلیج فارس با گاز ایران

به گزارش تور آلمان ارزان، وزیر انرژی عمان با اشاره به پروژه انتقال گاز ایران به این کشور گفت: من فکر می کنم این به ما یاری خواهد نمود تا مسقط را به قطب گازی کشورهای حوزه خلیج فارس تبدیل کنیم.

تبدیل عمان به قطب گازی خلیج فارس با گاز ایران

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش تور آلمان ارزان به نقل از رویترز، وزیر انرژی عمان گفت، اکنون که تحریم ها علیه تهران برداشته شده، کشورش انتظار دارد خط لوله طراحی شده برای واردات گاز طبیعی از ایران با سرعت بیشتری تکمیل گردد.

ایران یکی از بزرگترین ذخایر گازی دنیا را در اختیار دارد و عمان امیدوار است تا از ایران برای تامین احتیاج صنایع احتیاجمند گاز و کارخانه های صادرات ال ان جی خود استفاده کند.

اختلاف بر سر قیمت، تحریم های غرب و فشار آمریکا بر عمان برای یافتن تامین کننده ای دیگر، مانع از پیشرفت واقعی در پروژه خط لوله انتقال گاز ایران به عمان شده است.

در سال 2013، دو کشور موافقتنامه ای 25 ساله به ارزش 60 میلیارد دلار در زمینه عرضه گاز به عمان به امضا رساندند. اما از آن موقع به این طرف، این پروژه که شامل ساخت یک خط لوله در زیر دریاست، متوقف مانده است.

محمد بن حمد الرومحی، وزیر انرژی عمان در مصاحبه ای تلفنی با رویترز گفت: من خیلی خوش بینم اکنون که تحریم ها برداشته شده، پروژه خط لوله انتقال گاز در مسیری سریعتر از قبل حرکت کند.

وی اضافه نمود: ما با مسائل زیادی روبرو هستیم. اکنون ما می توانیم کمپرسورها را سفارش بدهیم، لوله ها را سفارش بدهیم، به دنبال یاری مشاوره ای باشیم و می توانیم با بانک ها درباره تامین اقتصادی صحبت کنیم. وضعیت تغییر نموده است.

رومحی در ادامه گفت: ما فکر می کنیم می توانیم طراحی مهندسی اولیه را در بازه زمانی 5 ماهه به اتمام برسانیم.

بنابراین ما داریم تا سرانجام سه ماهه دوم سال جاری درباره اتمام طراحی مهندسی اولیه به خودمان وقت می دهیم و امیدواریم تا سرانجام سال یا تا سه ماهه نخست سال آینده، کارهای مهندسی، تهیه تجهیزات و ساخت را که برای ما 2 سال تا 18-2017 زمان خواهد برد شروع کنیم.

رومحی گفت، برنامه ما استفاده از گاز ایران برای مصارف داخلی و صدور آن به بازارهای دنیای پس از مایع سازی آن در عمان است.

وزیر انرژی عمان گفت، این خط لوله ظرفیت انتقال روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز را خواهد داشت اما این ظرفیت ممکن است به دلیل تقاضای بالا در منطقه به 1.5 تا 2 میلیارد فوت مکعب افزایش یابد.

من فکر می کنم این به ما یاری خواهد نمود تا مسقط را به قطب گازی کشورهای حوزه خلیج فارس تبدیل کنیم. ما می توانیم گاز را صادر و وارد کنیم و به هر کسی که در منطقه تمایل به خرید دارد عرضه کنیم.

با احداث خط لوله از ایران... این گامی مهم به سمت تحقق هدف ما در تبدیل عمان به مرکزی برای تجارت گاز در منطقه خواهد بود.

150

منبع: تسنیم
انتشار: 13 آبان 1398 بروزرسانی: 13 شهریور 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 623

به "تبدیل عمان به قطب گازی خلیج فارس با گاز ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل عمان به قطب گازی خلیج فارس با گاز ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید