تصویری نو از لحظه رسیدن جیمز وب به مقصد منتشر شد

به گزارش تور آلمان ارزان، به تازگی تصویری از تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا در دل آسمان پر ستاره از منظر زمین ثبت شده است.

تصویری نو از لحظه رسیدن جیمز وب به مقصد منتشر شد

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، پروژه تلسکوپ مجازی (Virtual Telescope Project) واقع در رم با استفاده از تلسکوپ رباتیک خود طی بیش از پنج دقیقه این تصویر را ثبت نموده است.

جیانلوکا ماسی (Gianluca Masi)، مدیر این پروژه در بیانیه ای گفت: این تصویر در حالی گرفته شد که وب درست در لحظه رسیدن به مقصد خود در نقطه لاگرانژ2 خورشید-زمین در فاصله 1.5 میلیون کیلومتری از زمین قرار داشت.

او می گوید: تلسکوپ رباتیک ما حرکت جیمز وب را ثبت نموده است که از طریق یک فِلِش در تصویر تعیین شده است. ماسی این رصدخانه بزرگ را در بخشی از صورت فلکی دب اکبر پیدا کرد و به گفته ناسا اگر بدانید که باید کجا را نگاه کنید شاید بتوان آن را با دوربین شکاری رصد کرد.

وب در شروع جهت خود واقع شده است. ناسا و پیمانکار اصلی نورث روپ گرومن (Northrop Grumman) در روز دوشنبه آنچه که باید طی پنج ماه آینده منتظرش باشیم را تشریح کردند که شامل جنبه هایی مانند تراز کردن دقیق آینه ها، روشن کردن و آزمودن تجهیزات و ثبت چندین تصویر مهندسی است.

امبر استراون (Amber Straughn) دانشمند معاون پروژه ارتباطات علمی وب در طول یک پخش زنده اینترنتی در روز دوشنبه گفت: ما انتظار داریم که اولین تصاویر علمی جیمز وب طی پنج ماه آینده به زمین برسد.

در طولانی مدت، وب یک ماموریت بلندپروازانه برای مطالعه دنیا اولیه، کشف سرعت انبساط و شتاب دنیا انجام می دهد و به آنالیز اجرام مختلف کهکشان ها و سیارات فراخورشیدی می پردازد.

این تلسکوپ 10 میلیارد دلاری در روز 25 دسامبر (چهارم دی) پس از سال ها تاخیر به فضا پرتاب شد. پس از رسیدن به فضا این تلسکوپ سفر 30 روزه خود را به سمت نقطه لاگرانژ 2 که نقطه ای در مدار خورشید است شروع کرد و طی این سفر پر فراز و نشیب مراحل زیادی از راه اندازی تا انجام مانور های تصحیح جهت را پشت سر گذاشت و در روز چهارم بهمن به مقصد خود رسید.

از آنجا که وب به صورت تاشده به فضا فرستاده شده بود باید این زمان را صرف باز کردن و راه اندازی ابزار های مختلف خود می کرد.

مهم ترین بخش این راه اندازی ها باز کردن آینه ثانویه و آینه اصلی تلسکوپ و بعلاوه محافظ خورشیدی پنج لایه جیمز وب بود که با موفقیت انجام گرفت.

اکنون این تلسکوپ باید چند ماه را صرف کالیبره کردن تجهیزات خود کند تا آماده ارسال اولین تصاویر گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 خرداد 1401 بروزرسانی: 9 خرداد 1401 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 2264

به "تصویری نو از لحظه رسیدن جیمز وب به مقصد منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویری نو از لحظه رسیدن جیمز وب به مقصد منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید