خیزآب در سواحل دریای عمان و تنگه هرمز، ارتفاع مد کاهش می یابد

به گزارش تور آلمان ارزان به نقل از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در پی بالا آمدن آب در مناطقی از سواحل دریای عمان و تنگه هرمز بخصوص در مناطقی از شهرستان میناب از جمله کرگان، کلاهی و تیاب در 11 شهریور 98، این پدیده دریایی توسط اعضای هیئت علمی مرکز اقیانوس شناسی استان هرمزگان مورد بازدید و آنالیز میدانی نهاده شد.

خیزآب در سواحل دریای عمان و تنگه هرمز، ارتفاع مد کاهش می یابد

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گفته دکتر صمد حمزه ئی رئیس مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس، تراز آب دریا و خط بالا آمدگی آب نشان می دهد میزان ارتفاع مد به میزان 2.4 متر رسیده است.

وی اضافه کرد: آنالیز ها نشان می دهد بالا آمدن آب دریا در بعضی روستاهای شرقی استان به دلیل همزمانی مد حداکثری و افزایش تراز آب ناشی از باد جنوب شرقی در فصل مونسون است.

رئیس مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس ادامه داد: مطالعات نشان می دهد در اوایل و اواسط ماه های قمری جزر و مد در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز به حداکثر مقدار خود می رسد که در خورها این پدیده تشدید می گردد.

وی اضافه کرد: اگر همزمان تراز سطح دریا به دلیل باد و یا طوفان بالا بیاید ارتفاع سطح آب بیشتر می گردد که این پدیده در 10 و 11 شهریورماه سال جاری در مناطقی دریای عمان و تنگه هرمز به خصوص در مناطقی از میناب مانند کرگان، کلاهی و تیاب رخ داد.

حمزه ئی گفت: پیش بینی می گردد در روزهای آینده به دلیل کاهش ارتفاع مد حداکثری، آب گرفتگی ها از بین برود و تراز آب به حالت نرمال برسد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 شهریور 1398 بروزرسانی: 13 شهریور 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 442

به "خیزآب در سواحل دریای عمان و تنگه هرمز، ارتفاع مد کاهش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیزآب در سواحل دریای عمان و تنگه هرمز، ارتفاع مد کاهش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید