کتاب بی حد و مرز؛ مغزتان را بهبود دهید و برترین شکل از زندگی خود را بیابید

به گزارش تور آلمان ارزان، کتاب بی حد و مرز (Limitless) نوشته جیم کوییک، درباره سلامت مغز است. کوییک در این کتاب به شما آموزش می دهد که چگونه مغزتان را بهبود دهید، همه چیز را سریع تر یاد بگیرید، و برترین شکل از زندگی خود را بیابید.

کتاب بی حد و مرز؛ مغزتان را بهبود دهید و برترین شکل از زندگی خود را بیابید

تعداد کمی از ما می دانیم که با استفاده از چند روشِ عملی می توانیم مغزمان را ارتقا دهیم و بر توانایی یادگیری خود بیفزاییم. بیش ترمان آگاه هستیم که با ورزش و رژیم غذایی مناسب می توانیم سلامت قلب مان را بهبود دهیم، اما بسکمک از ما نمی دانیم که می توانیم مغزمان را هم تا حد زیادی بهبود دهیم و به این صورت زندگیِ خود را بهتر کنیم.

ما در دنیای فناوری متولد شده ایم و هیچ چیز مهم تر از سلامت و کارایی مغزمان نیست، مغزی که همه چیزِ زندگی مان را کنترل می نماید. یادگرفتنِ تفکیکِ داده ها و ابداع روش ها و مهارت های نو برای رشد در دنیای آشفته در دریای متلاطم اطلاعات، برای بقا در قرن بیست ویکم لازم است.

توانایی یادگرفتنِ سریع تر و آسان تر موجب می گردد هر چیز دیگری در زندگی ممکن گردد و این یعنی برترین زمان است که مغزتان را هم مانند بدن تان پرورش دهید. همان طور که به بدنی سالم احتیاج دارید، به مغزی انعطاف پذیر و قدرتمند و پرانرژی هم احتیاج دارید. شغلِ جیم همین است؛ او مربیِ خصوصیِ بهبودِ عملکرد مغز است.

معرفی کتاب بی حد و مرز

ارزشمندترین موهبتِ ما انسان ها، مغزمان است. مغزمان به ما توانایی می دهد یاد بگیریم، عشق بورزیم، بیندیشیم، خلق کنیم و طعم لذت را بچشیم. مغزِ ما دروازه ای به احساساتمان است، به ظرفیتمان برای تجربهٔ زندگی به عمیق ترین شکلِ ممکن، به توانایی مان برای دستیابی به درکی پایدار و ماندگار از صمیمیت. مغزمان به ما توان نوآوری و رشد و انجام کارهای مختلف را می دهد.

با این حال، تعداد کمی از ما می دانیم که با استفاده از چند روشِ عملی می توانیم مغزمان را ارتقا بدهیم و بر توانایی یادگیری خود بیفزاییم. بیشترمان مطلع هستیم که با ورزش و رژیم غذایی مناسب می توانیم سلامت قلبمان را بهبود بدهیم، اما بسکمک از ما نمی دانیم که می توانیم مغزمان را هم تا حد زیادی بهبود بدهیم و به این صورت زندگیِ خود را نیز بهتر کنیم.

متأسفانه دنیایِ ما، محیطی سالم برای مغزمان نیست. پیش از آنکه جیم کوییک نقشهٔ راهِ بی حدومرزشدن را به دستمان بدهد، چهار خائنی را معرفی می نماید که توانایی فکرکردن، تمرکز، یادگیری، رشد و انسان بودن را تهدید می نمایند. سیلِ اطلاعات دیجیتالی، حواس پرتیِ دیجیتالی، فراموشیِ دیجیتالی و استنتاجِ دیجیتالی.

بله همه این خائنان، دیجیتالی هستند. خائنان دنیای مدرن که سعی دارند مغز ما را تخریب و تبدیل به چیزی غیر قابل استفاده نمایند.

این خائنان دیجیتالی با هم دستیِ هم توجه، تمرکز، یادگیری و از همه مهم تر توانایی تفکر واقعی را از ما می دزدند؛ وضوحِ فکری ما را از بین می برند که در نهایت به خستگیِ فکری، حواس پرتی، ناتوانی در یادگیری آسان و نارضایتی منجر می گردد.

پیشرفت فناوری در این دوران، هم می تواند به ما کمک کند و هم برایمان آسیب زا باشد؛ البته نحوهٔ استفادهٔ فعلی ما از فناوری در جامعه، نتیجه ای نخواهد داشت جز بیماری مسریِ بارِ فکری بیش از حد، فراموشی، حواس پرتی و وابستگی. تازه این ها آغاز ماجرا هستند.

کوییک در کتاب بی حد و مرز راه های غلبه بر این چهار خائن را به شما نشان می دهد. جیم می گوید، رازِ داشتنِ زندگی استثنایی، نامحدودکردن فکرتان است. او با استفاده از مدلِ بی حدومرز خود، رازِ تحولِ فردی را فاش نموده است.

اگر سعی دارید در هر زمینه ای به هدفی به خصوص برسید، ابتدا باید بپرسید: محدودیت کجاست؟ به احتمال زیاد در فکریت، انگیزه یا روش های خود محدودیت دارید. پس علت هیچ کدام از ناتوانی ها، کمبود یا قصوری شخصی نیست و برخلاف آنچه معمولاً اعتقاد داریم، موانع پیش پایمان محکم نشده اند. ما کنترل کامل داریم و هر زمانی می توانیم بر موانع غلبه کنیم.

خواندن کتاب بی حد و مرز را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم

اگر تمایل دارید عملکرد فکر خود را در دنیای دیجیتالی ارتقا دهید و بهره وری خود را از مغزتان افزایش دهید، کتاب حاضر برترین گزینه برای تان است و مطمئن باشید از خواندن آن پشیمان نخواهید شد؛ چرا که کتاب بی حد و مرز تا به امروز به بسکمک از انسان های دنیا کمک نموده است.

دریاره کتاب بی حد و مرز: مغزتان را بهبود دهید، همه چیز را سریع تر یاد بگیرید و برترین شکل از زندگی خود را بیابید

جیم کوییک بدون شک برترین مربی مغز در دنیا محسوب می گردد و در کتاب بی حد و مرز: مغزتان را بهبود دهید، همه چیز را سریع تر یاد بگیرید و برترین شکل از زندگی خود را بیابید که پرفروش ترین کتاب نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال به شمار می آید، راه هایی برای حفظ سلامت مغز در اختیارتان قرار می دهد و به شما می آموزد تا از آن برترین و بیشترین استفاده را داشته باشید.

چه می شد اگر می توانستید کتاب های بیشتری بخوانید؟ اگر اراده و پشتکار کافی داشتید الان کجا بودید؟ چه مسائلی جلوی تمرکز و پیشرفت شما را می گیرد؟ فکر می کنید کدام افکار محدود نماینده نمی گذارند در پی رویاهای خود بروید؟

اگر شما هم سوالاتی مانند این موارد دارید، اما نمی دانید چگونه و از کجا باید آغاز کنید نگران نباشید، جیم کوییک (James Kwik) سال هاست که کمک کردن به دیگران را هدف زندگی خود قرار داده است. این فرد به عنوان مربی پرورش و سلامت فکر شناخته می گردد و برای مدتی به شخصیت مهم و بزرگی مانند ایلان ماسک هم کمک نموده است.

این مربی مجرب اکنون تجربیات خود را در کتاب بی حد و مرز در اختیار تمام مردم دنیا قرار می دهد و به دیگران کمک می رساند تا در راستا درست قدم بردارند.

قبل از هر چیزی باید به این حقیقت برسید که باور به محدود بودن، شما را از بزرگترین آرزوهایتان بازمی دارد و کتاب بی حد و مرز نیز بر همین موضوع تمرکز دارد. کتاب حاضر، هدایت تان می نماید تا محدودیت های فکری خود را کنار بگذارید و می آموزید که چگونه مغز و حافظه خود را ارتقا دهید و با ایجاد عادت های سالم و استفاده بهینه از زمان پیشرفت نمایید.

البته جیم پیش از آن که آموزش های خود را آغاز کنید در توضیحی مفصل، شما را با چهار خائن اصلی زندگی تان آشنا می نماید و متوجه می شوید که به احتمال زیاد این چهار عامل هستند که سد راه پیشرفتتان بوده اند: اطلاعات زیاد دیجیتالی، گیجی دیجیتالی، نسیان دیجیتالی و برداشت و نتیجه گیری دیجیتالی!

در مجموع، در کتاب بی حد و مرز می آموزید تا بر تبعات منفی دنیای دیجیتال غلبه کنید و عوامل آسیب زا را از خود دور سازید و با پشتکار در راستا آرزوهای تان قدم بردارید.

نکوداشت های کتاب بی حد و مرز:

- جیم کوئیک می داند که چگونه از من به عنوان یک انسان حداکثر بهره را ببرد. (ویل اسمیت)

- این کتاب مکاشفه ای در زمینه یادگیری محسوب می گردد. (دکتر رودی تانزی، محقق بیماری آلزایمز)

- به کسی بیشتر از جیم کوویک و برنامه های او برای بهینه سازی عملکرد مغز اعتماد ندارم. (دکتر دانیل آمن، نویسنده)

- هیچ قرص نبوغی وجود ندارد، اما جیم به شما فرآیند باز کردن برترین مغز و روشن ترین آینده را می دهد. (دکتر مارک هایمن، رئیسِ دپارتمانِ راهبرد و نوآوری در مرکزِ پزشکی کلینیکِ کلیولند، نویسنده 12 کتابِ پرفروشِ نیویورک تایمز)

جیم کوئیک را بیشتر بشناسیم:

جیم کوئیک یک متخصص مشهور در زمینه بهبود حافظه، بهینه سازی مغز و یادگیری سریع است. کوئیک پس از آسیب مغزی ای که در دوران کودکی داشت، دچار مسائل بسکمک در زمینه یادگیری شد و راهکارهایی را برای بهبود چشمگیر عملکرد فکری خود ایجاد کرد.

در حقیقت او از آن موقع زندگی خود را وقف کمک به دیگران نموده و به عنوان مربی مغز دانش آموزان، سالمندان، کارآفرینان و مربیان فعالیت داشته است.

کوئیک، مدافع سلامت مغز و آموزش دنیای است و به عنوان یک انسان خیرخواه در پروژه هایی بسکمک از جمله ایجاد مدارس از گواتمالا تا کنیا، ارائه خدمات بهداشتی، آب تمیز و یادگیری برای بچه ها احتیاجمند فعالیت دارد. مأموریت جیم این است: هیچ مغزی نباید پشت سر گذاشته گردد!

جملات برگزیده کتاب بی حد و مرز:

- ما برای متحول کردن دنیای خود، به جادو احتیاج نداریم.

- تمام قدرت لازم برای این کار، درون خودمان است.

- تنها راهِ بُردن این است که سریع تر از دیگران بیاموزید.

- من نه تنها از تمام مغزهایی که دارم، بلکه از تمام مغزهایی که می توانم قرض بگیرم هم استفاده می کنم.

- تنها هدفِ واقعیِ آموزش این است که کاری کنید فرد دائم سؤال کند.

- آن که سؤال می پرسد، نمی تواند از جواب دادن طفره برود.

- زندگی هیچ محدودیتی ندارد، به جز محدودیت هایی که خودِ شما معین می کنید.

در بخشی از کتاب بی حد و مرز می خوانیم:

حالا باید ارزش های خود را در نظر بگیریم. می توانید برترین عادات خود را یادداشت کنید، اما اگر ارزش هایتان با هدفِ نهایی هم خوانی نداشته باشند، پیروز نخواهید شد. مثلاً فردی که دوست دارد نام های افراد را به خاطر آورد باید برای روابط خود و ارتباطش با دیگر افراد ارزش قائل گردد. رفتارِ شما باید از ارزش هایتان پشتیبانی نمایند، در غیر این صورت هیچ انگیزه ای برای انجامشان نخواهید داشت.

ارزش های ما برای خود سلسله مراتبی دارند. اگر از شما سؤال کنم مهم ترین چیز در زندگی تان چیست، شاید بگویید خانواده. سپس سؤال خواهم کرد خانواده چه کاری برایتان انجام می دهد.

برای من، خانواده به معنای عشق است و برای شما شاید حس تعلق باشد. تمایزِ مهم این است که خانواده، ارزشی ابزاری است، ابزاری برای رسیدن به هدف. ارزش و هدفِ نهایی همان عشق و تعلق هستند.

وقتی به ارزش های خود نگاهی می اندازیم، می توانیم معین کنیم آیا ارزشی که بیان نموده ایم هدف نهایی است یا اینکه خود ارزشِ دیگری را بیرون می کشد.

ارزش ها باید اولویت بندی شوند. ارزش های من عشق، رشد، مشارکت و ماجراجویی هستند. (به همین ترتیب) هر ارزش به مرور رشد می نماید و به ارزش بعدی منجر می گردد. ارزش های فرد هر سال تغییر نخواهند کرد مگر اینکه شرایطی را در زندگی تجربه کنید که ارزش هایتان را تغییر دهند، مثل فرزنددارشدن، از دست دادنِ یکی از عزیزان یا سرانجام دادن به رابطه.

لیست مطالب کتاب

پیشگفتار

مقدمه

بخش اول: فکرتان را خالی کنید

1. بی حدومرزشدن

2. چرا این مسئله اهمیت دارد

3. مغزِ بی حدومرز شما

4. چطور این کتاب (یا هر کتابی) را بخوانیم و به خاطر بسپاریم

5. جادوی باور

6. هفت دروغِ مربوط به یادگیری

بخش سوم: انگیزه بی حدومرز

7. هدف

8. انرژی

9. قدم های ساده و کوچک

10. جریان یا غرقگی

بخش چهارم: روش های بی حدومرز

11. تمرکز

12. مطالعه

13. حافظه

14. تندخوانی

15. تفکر

سرانجام: بازگشتِ ممکن ها

هشتمین نمایشگاه آنلاین خبرنگاران با عنوان قفسه های دوست داشتنی از 17 اردیبهشت تا 6 خردادماه برگزار می گردد که در آن بیش از 100 هزار عنوان کتاب تا 80 درصد تخفیف به دوستداران کتاب عرضه می شوند.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 تیر 1401 بروزرسانی: 8 تیر 1401 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 2295

به "کتاب بی حد و مرز؛ مغزتان را بهبود دهید و برترین شکل از زندگی خود را بیابید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب بی حد و مرز؛ مغزتان را بهبود دهید و برترین شکل از زندگی خود را بیابید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید