رسیدگی به مسائل گردشگران جلب رضایت آنها را در پی دارد

به گزارش تور آلمان ارزان، ایسنا/ براساس آخرین گزارش های منتشر گشته، رسیدگی به مسائل گردشگران جلب رضایت آنها را در پی دارد.

رسیدگی به مسائل گردشگران جلب رضایت آنها را در پی دارد

حمدالله سجاسی قیداری اظهار کرد: امنیت یکی از مهمترین فاکتورها و عوامل تاثیرگذار در توسعه توریستی برای هر مقصدی بوده که در دنیا دارای اهمیت بسیار زیادی در مطالعات توریستی است. در حال حاضر با توجه به شرایطی که در کشور وجود دارد و همه ما در آن زندگی می کنیم، میتوان گفت که ایران یکی از کشورهای امن به شمار می آید و خوشبختانه به لحاظ امنیت در شرایط خوبی به سر می بریم که این امر برای توریستان نیز دارای مجذوب نمایندهیت است.

وی افزود: بعلاوه جنبه های مختلفی که در چند سال اخیر در کشورمان شاهد بودیم این است که اتفاق های امنیتی بسیار کم و جزئی برای توریستان بویژه توریستان بین المللی در کشور اتفاق افتاده که از دلایل اصلی این مسئله، وجود فرهنگ مهمان نوازی در میان عامه مردم در کشور است.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد اعلام کرد: ما نسبت به بسیاری از کشورهایی که در حوزه خاورمیانه و اطراف وجود دارند از امنیت نسبی خوبی برخوردار هستیم که می تواند برای بسیاری از توریستهای داخلی و خارجی مجذوب نماینده باشد. مشهد نیز به عنوان یک شهر مذهبی و زیارتی از امنیت خوبی برای توریستان برخوردار است و سالانه هزاران و حتی میلیون ها نفر زائر و توریست از شهرها و کشورهای مختلف ایران و دنیا از جمله کشورهای همسایه که شیعه هستند، حضور پیدا می نمایند.

وی ادامه داد: طی مطالعاتی که در این زمینه اجرا شده است، شاهد این هستیم که توریستان برای چندمین بار به یک مقصد توریستی سفر می نمایند که نشان می دهد امنیت در مقصد توریستی و زیارتی مانند مشهد به صورت کامل برقرار است که می تواند یک مزیت رقابتی برای مقصدی مانند مشهد باشد.

سجاسی قیداری اعلام کرد: برای اینکه امنیت بیشتر میان توریستان احساس گردد باید عوامل و نهادهای مختلفی دست به دست هم داده تا اتفاقات خوبی رخ دهد. خوشبختانه در کشور ما این شرایط خوب است. به نظر من مردم بسیار تاثیرگذار هستند و اساس امنیت یک منطقه، مقصد و شهر وابسته به خواست و نقش مردم عامه و میزبان است، زیرا مردم نیز باید تامین نماینده و ایجاد نماینده حس امنیت باشند.

وی افزود: برای ایجاد امنیت علاوه بر همکاری های مردمی، نهادهای متولی مانند نیروی انتظامی و سایر نهادهای مرتبط وظایف خود را در این راستا انجام می دهند. در مکان های توریستی و زیارتی وجود پلیس توریستی می تواند تاثیر بسیار زیادی روی تامین امنیت توریستان و احساس امنیت آنها نیز داشته باشد.

عضو پژوهشکده زیارت و توریستی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه برای اطمینان خاطر توریستان لازم است پایگاه های ویژه مراجعه توریستان به لحاظ مسائل و نکات امنیتی وجود داشته باشد، گفت: باید رسیدگی های ویژه ای به مسائل توریستان در مقصدها صورت گیرد، حتی تلفن های خاص در رابطه با زائران و توریستان در یک مقصد باید وجود داشته باشد تا در صورت رخ داد اتفاقی، توریستان در بروکراسی های اداری قرار نگیرند و به مسائلشان به سرعت رسیدگی گردد که این امر می تواند جلب رضایت توریست را افزایش دهد.

وی مطرح کرد: برای تحقق احساس امنیت در توریستان عوامل زیادی تاثیرگذار هستند که لازم است مد نظر برنامه ریزان حوزه امنیت قرار گیرد. بعلاوه توجه به قانون و قانونمداری در مقصدها از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر قوانین مربوط به نظم اجتماعی و امنیتی به خوبی اجرا گردد، می تواند بسیاری از مسائل امنیتی در مقصدها را برای توریستان از بین ببرد، بنابراین توجه و اجرای قانون برای توریست و عامه مردمی که در آن منطقه زندگی می نمایند به لحاظ امنیتی مفید است.

سجاسی قیداری در مورد فرهنگ سازی در رابطه با امنیت مطرح کرد: باید این نکته را مورد توجه قرار دهیم که مردم محلی ساکن در یک منطقه که از مهمانان و توریستان میزبانی می نمایند باید از هرگونه توهین، تحقیر و تخریب اجتناب نمایند، چرا که در بلند مدت می تواند به ضرر مقصد نیز باشد. تقویت حس مهمان نوازی می تواند در ایجاد احساس امنیت در میان توریستان تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: ایجاد حس نوع دوستی و برقراری ارتباط های مناسب فرهنگی می تواند عامل بسیار مهمی برای نزدیکی میان جامعه میزبان و مهمان در مقصدها نیز باشد و اجازه ندهد که احساس امنیت به خطر بیافتد. بنابراین اگر این نوع دوستی وجود نداشته باشد به عنوان یک چالش بزرگ مسائل زیادی را برای مقصدها بوجود می آورد.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد اعلام کرد: استقرار مناسب پاسگاه های پلیس در مکانها و مسیرهای توریستی و بعلاوه دسترسی آسان به این فضاها به وسیله توریستان می تواند نکته بسیار مهم در احساس امنیت نیز باشد و هر چقدر این موارد کمتر باشد، معمولا چالش های امنیتی برای یک مقصد توریستی افزایش پیدا می نماید.

وی اعلام کرد: خوشبختانه در کشور ما امنیت داخلی بسیار خوبی برقرار است و این امر می تواند روی توریستی تاثیر مثبت داشته باشد. بنابراین جذب توریست باعث می گردد مسئله ایران هراسی، اسلام هراسی و شیعه هراسی که به وسیله رسانه های غربی یا حتی کشورهای رقیب اتفاق می افتد، کمتر گردد. کشورهای رقیب به دلایل مختلف، فضای نامناسب و ناامنی را از ایران در رسانه های مختلف به نمایش می گذارند که می تواند روی سفر افراد به ایران تاثیر گذارد.

سجاسی قیداری اظهار کرد: بنابراین فعالیتهای رسانه ای خصوصا رسانه های بین المللی برای معرفی تصویر واقعی کشور از جنبه های برخورداری از فرهنگ مهمان نوازی و وجود امنیت بسیار لازم است. بنابراین رسانه های داخلی و نهادهای مختلف باید در این زمینه کوشش های بسیار زیادی انجام دهند.

عضو پژوهشکده زیارت و توریستی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: بنابراین در صورتی که به این مساله توجه نگردد، رسانه های خارجی می توانند به عنوان یکی از عوامل مخدوش نماینده تصویر مقصد، مانعی برای جذب توریست باشند.

منبع: همگردی
انتشار: 18 مرداد 1402 بروزرسانی: 18 مرداد 1402 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 2496

به "رسیدگی به مسائل گردشگران جلب رضایت آنها را در پی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسیدگی به مسائل گردشگران جلب رضایت آنها را در پی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید