روحانی: اروپا و آمریکا علاقه ای به برقراری صلح در یمن نداشته و به دنبال فروش سلاح هستند

به گزارش تور آلمان ارزان، رئیس جمهور گفت: اروپا و آمریکا علیرغم اظهارنظر های ظاهری خود، علاقه ای به برقراری صلح در یمن ندارند چرا که به این واسطه توانسته اند، سلاح بسیار زیادی را به فروش برسانند.

روحانی: اروپا و آمریکا علاقه ای به برقراری صلح در یمن نداشته و به دنبال فروش سلاح هستند

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه سیاسی تور آلمان ارزان، حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان در دیدار یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان، با بیان اینکه دیدار با مسئولان عمان همیشه فرصتی مغتنم برای گسترش روابط محبت آمیز فی مابین است، گفت: جمهوری اسلامی ایران برای توسعه مناسبات و همکاری ها با همسایگان خود بویژه عمان اهمیت ویژه ای قائل است.

وی با اشاره به روابط محبت آمیز و برادرانه ایران و عمان، بر کوشش مسئولان دو کشور در راستای تقویت بیش از پیش مناسبات تجاری و مالی تهران-مسقط و توسعه همکاری های فی مابین در جهت تأمین امنیت و ثبات منطقه ای تأکید کرد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه با کوشش مسئولان ایران و عمان، همیشه روابط محبت آمیز و برادرانه ای میان دو کشور برقرار بوده است، اضافه کرد: خوشبختانه امروز تحرک خوبی در مناسبات مالی فی مابین بوجود آمده و امیدواریم با برگزاری هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور، گام های خوبی در راستای توسعه و تقویت روابط و همکاری های تهران - مسقط برداشته گردد.

روحانی توسعه روابط و همکاری های تجاری، افزایش ارتباط میان بازرگانان دو کشور، کوشش در راستای تسریع در اجرای توافقات فی مابین و تسهیل در روابط بانکی دو کشور را حائز اهمیت دانست و خاطر نشان کرد: عمان می تواند به عنوان مرکزی برای تجارت ایران در منطقه باشد.

رئیس جمهور با اشاره به ضرورت کوشش برای توسعه بیش از پیش روابط ایران و عمان در بخش های مختلف از جمله علمی و فرهنگی، روابط مردم با مردم و کشتیرانی و گردشگری، توضیح داد: فعالان مالی و سرمایه گذاران دو کشور می توانند با استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های موجود، همکاری های مشترک خود را گسترش دهند.

روحانی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران معتقد است کشور های منطقه باید در تأمین امنیت منطقه حضور و نقش آفرینی فعال داشته باشند و در این راستا طرح صلح هرمز را نیز ارایه نموده است، گفت: باید با گسترش همکاری ها، امنیت منطقه بویژه در خلیج فارس و تنگه هرمز را برقرار نموده و به بیگانگان اجازه دخالت ندهیم.

رئیس جمهور بحران یمن را یکی از مسایل و معضلات مهم منطقه، عنوان نمود و اضافه کرد: جنگ یمن جز ویرانی، کشتار مردم، ایجاد عداوت و کینه میان مردم دو کشور و تهدید تمامیت ارضی یمن هیچ دستاورد دیگری نداشته است.

روحانی ادامه داد: متأسفانه اروپا و آمریکا علیرغم اظهارنظر های ظاهری خود، علاقه ای به برقراری صلح در یمن ندارند چرا که به این واسطه توانسته اند، سلاح بسیار زیادی را به فروش برسانند.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه راهی جز برادری و دوستی میان کشور ها و ملت های منطقه وجود ندارد، گفت: همه باید کوشش کنیم تا جنگ در یمن هر چه سریع تر به خاتمه رسیده و ثبات و امنیت در این کشور در سایه مذاکرات صلح یمنی - یمنی ایجاد گردد.

روحانی همچنین با اشاره به ضرورت کوشش در راستای ارسال یاری های انسان محبت آمیز به مردم یمن اظهار امیدواری کرد، کوشش های صلح طلبانه ایران و عمان منجر به برقراری صلح، ثبات و امنیت در منطقه و گسترش دوستی، برادری و اخوت میان ملت ها گردد.

رئیس جمهور با بیان اینکه معتقدیم باید گذشته را پشت سر گذاشته و به آینده بنگریم و با همکاری مسائل منطقه را حل و فصل کنیم، گفت: سیاست های دولت عربستان سعودی در سوریه، عراق و لبنان هیچ دستاوردی برایشان نداشته و امیدواریم مسئولان این کشور جهت سیاست خود را تغییر دهند.

روحانی با اشاره به اینکه از منظر جمهوری اسلامی ایران هیچ مسئله ای برای توسعه روابط با همسایگان و تجدید روابط با عربستان سعودی وجود ندارد، گفت: معتقدیم در راستای تامین امنیت و ثبات در منطقه باید همه کشور ها در کنار یکدیگر قرار داشته باشند.

یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رئیس جمهور کشورمان و ابلاغ سلام سلطان قابوس پادشاه عمان به وی، توسعه روابط و همکاری های ایران و عمان را در راستای منافع همه کشور های منطقه دانست و اضافه کرد: عمان نسبت به توسعه روابط و همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران اهتمام ویژه ای دارد.

وزیر امور خارجه عمان نیز با اشاره به برگزاری هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری های ایران و عمان با حضور فعالان مالی و نمایندگان بخش خصوصی دو کشور، گفت: تقویت روزافزون مناسبات و همکاری های فی مابین موجب خرسندی دو ملت خواهد بود.

بن علوی با بیان اینکه ایران و عمان در بسیاری از موضوعات منطقه ای و بین المللی دیدگاه ها و مواضع مشترکی دارند، خاطر نشان کرد: ابتکار جمهوری اسلامی ایران در ارایه طرح صلح هرمز مطمئناً به نفع همگان و توسعه ثبات و امنیت کشور های منطقه خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه ایران و عمان می توانند با توسعه همکاری ها راهکار های مناسبی برای مسایل و معضلات منطقه ای بویژه در موضوع یمن ارایه دهند، گفت: خوشبختانه امروز نشانه های امیدوارکننده ای برای حل بحران یمن پدیدار شده و مطمئناً ایران با توجه به صندلی و مسئولیت حساس خود در منطقه از هیچ کوششی در این راستا دریغ نخواهد کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 722

به "روحانی: اروپا و آمریکا علاقه ای به برقراری صلح در یمن نداشته و به دنبال فروش سلاح هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: اروپا و آمریکا علاقه ای به برقراری صلح در یمن نداشته و به دنبال فروش سلاح هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید