روش کاشت ماش در گلدان

به گزارش تور آلمان ارزان، طول دوره رشد ماش کوتاه است و بعد از 70 تا 80 روز پس از کاشت ماش در گلدان بسته به نوع رقم، گیاه شما آماده برداشت خواهد بود. در این مطلب روش کاشت ماش در خانه، طرز تهیه جوانه ماش و سبزه ماش را به شما آموزش میدهیم.

روش کاشت ماش در گلدان

بیشترین زمان کاشت ماش در خانه، هنگام عید نوروز و سبز کردن ماش برا سبزه عید است. بااستفاده از همین روش و کاشت دانه های ماش بعد از جوانه زدن شما میتوانید این دانه های پرخاصیت را در یک گلدان کوچک در آپارتمان خود کشت دهید. در این مطلب روش کاشت ماش در گلدان، سبز کردن جوانه ماش و شرایط نگهداری از این گیاه را به شما آموزش میدهیم.

طریقه کاشت ماش در گلدان

اولین مرحله برای کاشت ماش در گلدان تهیه جوانه ماش است چون در این صورت دانه ها سریعتر و راحتتر سبز خواهند شد. مراحل کاشت ماش در گلدان به توضیح زیر است:

  1. ابتدا دانه های ماش را به مدت 12 تا 24 ساعت در آب ولرم بخیسانید.
  2. برای تهیه جوانه ماش، دانه های خیسانده را لای دستمال پارچه ای مرطوب قرار دهید.
  3. تا زمان جوانه زدن دانه های ماش بطور دائم پارچه را مرطوب نگه دارید. به این منظور در روز چند مرتبه پارچه را توسط اسپری آب نمدار کنید.
  4. بهتر است ظرف دانه های ماش را پشت پنجره قرار دهید تا نور مورد نیاز گیاه نیز تامین شود. از قرار دادن جوانه ها در برابر نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.
  5. دانه های ماش در مدت 3 تا 5 روز جوانه خواهند زد. جوانه ماش بسیار پرخاصیت است و آن را میتوانید به همین طریق به سالاد، سوپ و سایر غذاها اضافه نموده و مصرف کنید. همچنین برای کاشت سبزه ماش نیز بایستی همین مراحل را انجام دهید.
  6. چنانچه قصد دارید گیاه ماش را در منزل پرورش دهید میتوانید پس از خیساندن دانه ها آنها را به گلدان حاوی خاک مناسب انتقال دهید.
  7. دانه ها را حداکثر در عمق 1 سانتیمتری خاک و به صورت دستپاش بکارید و روی آن را با لایه نازکی از خاک بپوشانید.
  8. گیاهتان را به طور کامل آبکمک نموده و آن را در محلی آفتابگیر قرار دهید.
  9. بعد از گذشت 70 تا 80 روز از کاشت ماش در گلدان بسته به رقم، گیاه شما آماده برداشت خواهد بود.

گیاه شناسی ماش

ماش گیاهی یکساله است و به شکل بوته ای یا بالا رونده بوده، ریشه های آن مستقیم و قدری منشعب هستند. ساقه های این گیا پرخاصیت، راست، ظرفیت، منشعب کرک دار، به رنگ سبز روشن و به ارتفاع 45 تا 90 سانتی متر می باشند.

گل آذین آن بصورت خوشه و گلهای آن که به رنگ لیمویی زرد می باشند بر روی دمگل بلندی قرار گرفته اند. غلافهای آن باریک، استوانه ای و کمی کرک دار بوده که قبل از رسیدن سبز روشن یا سبز تیره و به هنگام رسیدن سبز مایل به قهوه ای یا سیاه رنگ می شود. در هر بوته 2 تا 8 غلاف و در هر غلاف 10 تا 20 بذر به رنگ سبز، طلایی، قهوه ای و سیاه دیده می شوند. ماش سرشار از مواد غذایی و املاح مفید و ضروری برای انسان است. مطالعه مطالب زیر شما را با خواص درمانی ماش و ارزش غذایی فوق العاده این دانه های کوچک آشنا میکند.

اخبار مرتبط:

آشنایی با خواص ماش، مصارف درمانی و ارزش غذایی

آشنایی با خواص جوانه ماش - طرز تهیه جوانه ماش چگونه است؟

شرایط محیطی مورد نیاز کاشت ماش در گلدان

خاک: این گیاه در انواع مختلفی از خاکها رشد می کند و حساسیت چندانی به نوع خاک ندارد با این وجود لازم است بدانید در خاکهای اسیدی و یا خاکهای دارای بافت سنگین مانند خاک رسی گیاه ماش قادر به رشد نیست.

نور: گیاه ماش برای رشد مناسب به نور کافی نیاز دارد ولی در محیطهای نیمه سایه تا سایه هم به رشد خود ادامه میدهد.

دما: ماش گیاهی است گرمسیری که معمولاً دردمای بالاتر از 16 درجه سانتی گراد رشد می کند و در دمای کمتر از (1-) درجه از بین می رود. لازم به توضیح است حداقل درجه حرارت لازم برای جوانه زدن دانه های ماش 8 درجه سانتی گراد است و چنانچه در طول رشد دما کمتر از 12 درجه باشد، گیاه بخوبی رشد نمی کند.

آبکمک: گیاه ماش به آبکمک متوسط نیاز دارد و لازم است هروقت سطح خاک خشک شد آبکمک انجام شود. این گیاه به ماندابی بسیار حساس است، بنابراین مطمئن باشید که گلدان از زهکش مناسب برای خروج آب اضافی برخوردار باشد.

آفات و بیماریها: از آفات مهم این گیاه قارچ عامل کپک پودری، شته ها، کرمها و برخی انواع عنکبوت است.

کوددهی: استفاده از کودهای ازته و فسفاته به عملکرد بیشتر محصول کمک میکند.

امیدواریم روش کاشت ماش در گلدان، طرز تهیه جوانه ماش و طریقه سبز کردن سبزه ماش که در این مطلب ارائه دادیم مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

منبع: setare.com
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1612

به "روش کاشت ماش در گلدان" امتیاز دهید

1 کاربر به "روش کاشت ماش در گلدان" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش کاشت ماش در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید