عصاره قارچ خوراکی رشد سرطان پروستات را متوقف کرد

به گزارش تور آلمان ارزان، تحقیقات جدید محققان نشان می دهد که قارچ های سفید خوراکی دکمه ای می توانند روزی ابزاری قدرتمند در سرکوب سرطان پروستات باشند.

عصاره قارچ خوراکی رشد سرطان پروستات را متوقف کرد

به گزارش خبرنگاران، دانشمندان به جستجوی داروهای قدرتمندتر برای غلبه بر سلول های سرطانی و جلوگیری از رشد تومورهای سرطانی ادامه می دهند و طبیعت همچنان منبع الهامی غنی برای آنها فراهم می نماید.

آخرین نمونه نیز مربوط به قارچ های سفید خوراکی موسوم به قارچ های دکمه ای است که تیمی از محققان دریافته اند این قارچ ها می توانند رشد تومور پروستات را در موش ها سرکوب نموده و علائم دیگری از فعالیت های ضد سرطانی را نشان دهند.

این تحقیق تحت راهنمایی شیوان چن از مرکز تحقیقات سرطان شهر امید (City of Hope) اجرا شده است که تحقیقات قبلی وی در خصوص قارچ های دکمه ای و سرطان نتایج جالب توجهی را به دست آورده بود.

به عنوان بخشی از یک آزمایش بالینی فاز یک، پودر قارچ دکمه ای به بیماران مبتلا به سرطان پروستات داده شد که به نظر می رسد سطح آنچه را که آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) نامیده می گردد، در خون آنها کاهش داد.

اگرچه افزایش سطح PSA می تواند به عنوان نشانگر زیستی سرطان پروستات باشد، اما همچنین می تواند نتیجه عفونت یا تومورهای کاملاً خوش خیم باشد که هرگز نیازی به درمان ندارند. در نتیجه، مشاهده سطح بالای PSA اغلب منجر به بیوپسی های غیرضروری و احساس وحشت و نگرانی برای بیماران می گردد. چنانکه آزمایش بیوپسی تا 75 درصد از مردانی که در آزمایش خون با سطح بالای PSA روبرو می شوند، نتایج منفی به همراه دارد.

در هر صورت برای چن و تیمش، اثرات پودر قارچ دکمه ای بر روی سطح PSA به اندازه کافی قابل توجه بود تا تحقیقات بیشتری را دنبال نمایند بنابراین آنها آزمایشات جدیدی را برای آنالیز مکانیسم های رابطه سلول های سرطانی پروستات که در آزمایشگاه تحت درمان با عصاره قارچ دکمه ای قرار گرفتند، انجام دادند.

محققان با انجام این کار دریافتند که این عصاره فعالیت گیرنده های آندروژن را که سلول های سرطانی برای رشد به آنها متکی هستند، سرکوب می نماید.

شیائوکیانگ وانگ یکی از محققان این مطالعه می گوید: آندروژن ها که نوعی هورمون جنسی مردانه هستند، با اتصال و فعال سازی گیرنده آندروژن که یک پروتئین است که در سلول های پروستات بیان می گردد، رشد سلول های سرطانی پروستات را تقویت می نمایند. اکنون به نظر می رسد قارچ های سفید دکمه ای فعالیت این گیرنده آندروژن را سرکوب می نمایند.

محققان در آزمایش های بعدی موش های دارای تومورهای سرطانی پروستات انسانی را با عصاره قارچ دکمه ای تحت درمان قرار دادند و پس از شش روز درمان معین شد که این عصاره سرکوب قابل توجهی را بر رشد تومور همراه با کاهش سطح PSA ایجاد می نماید.

وانگ می گوید: ما دریافتیم که قارچ های سفید دکمه ای حاوی موادی شیمیایی هستند که می توانند فعالیت گیرنده آندروژن را در موش ها مسدود نمایند و این نشان می دهد که این قارچ می تواند سطح PSA را کاهش دهد.

وی اضافه کرد: در حالی که تحقیقات بیشتری ضروری است، ممکن است روزی قارچ های سفید دکمه ای بتوانند در پیشگیری و درمان سرطان پروستات نقش موثری داشته باشند.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 فروردین 1400 بروزرسانی: 25 فروردین 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1770

به "عصاره قارچ خوراکی رشد سرطان پروستات را متوقف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عصاره قارچ خوراکی رشد سرطان پروستات را متوقف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید