اشتباه های تشخیصی هر سال به مرگ یا ناتوانی 800 هزار آمریکایی می انجامد، سه پرسش ساده که این خطر را کاهش می دهد

به گزارش تور آلمان ارزان، یک آنالیز تازه نشان می دهد شمار افرادی که هر سال در آمریکا به دلیل اشتباه های تشخیص پزشکی دچار پیامدهای دائمی می شوند، بیشتر از حدی است که تصور می شد، اما در عین حال با اقدامات ساده ای می توان تا حدی این خطر را کاهش داد.

اشتباه های تشخیصی هر سال به مرگ یا ناتوانی 800 هزار آمریکایی می انجامد، سه پرسش ساده که این خطر را کاهش می دهد

به گزارش خبرنگاران به نقل از بیزنس اینسایدر یک آنالیز بوسیله پژوهشگران دانشکده پزشکی جانز هاپکینز نشان داد که هر سال حدود 795000 آمریکایی در نتیجه اشتباه های تشخیص پزشکی دچار ناتوای دائمی می شوند یا می میرند و حتی احتمال می رود که این شمار به 1200000 نفر برسد. به گفته این پژوهشگران حدود نیمی از این افراد که بیماری شان اشتباه تشخیص داده می گردد، می میرند.

یافته های این آنالیز نشان می دهد که پنج بیماری که بیشترین اشتباه های تشخیصی درباره آنها رخ می دهد- سکته مغزی، عفونت خونی، ذات الریه، ترومبوآمبولی (لخته های خونی در وریدها) و سرطان ریه هستند.

بر اساس این پژوهش، این خطاهای تشخیصی اغلب هنگامی رخ می دهد که بیماران علائمی به جز علائم شایع مربوط به این بیماری ها را بروز می دهند.

در خصوص سکته مغزی، نشانه های کلاسیک شامل ضعف در یک طرف بدن، اشکال در صحبت کردن و .. هستند، اما ممکن است سکته مغزی

با نشانه های دیگری مانند سرگیجه، سردرد و خستگی بروز کند و با احتمال بیشتری پزشکان این علائم را به یک بیماری نه چندان جدی نسبت دهند.

سه پرسش ساده برای کاهش خطاهای تشخیصی

با اینکه هنوز پیامدهای وخیم ناشی از اشتباه های پزشکی نسبتا نادر هستند، اما با بیماران می تواند با پرسیدن پرسش هایی ساده از پزشکان خطر این اشتباه ها را بیشتر کاهش دهند:

1-دلیل علائم من چیست؟

2-علائم من چه دلیل های دیگری می تواند داشته باشد؟

3-چه وقت نتیجه آزمایش ها به من داده می گردد و برای پیگیری چه کاری باید انجام دهیم؟

به خصوص پرسش دوم از اهمیت زیادی برخودار است، چرا که به پزشکانی که شمار زیادی از بیماران را ویزیت می نمایند، یاری می نماید خارج از چارچوب معمول و تشخیص های روزمره شان هم فکر نمایند.

آگاهی بیشتر بیماران لازم است

یک یافته جالب دیگر این بود که فقط 15 بیماری بیش از 50 درصد موارد تشخیص اشتباه را شامل می شوند. آگاهی بیشتر از علائم کمتر شایع و درمان این بیماری ها می تواند شیوع خطاهای تشخیصی را کاهش دهد. یک نمونه در این مورد سرطان ریه است. انجمن سرطان آمریکا در حال حاضر توصیه می نماید افراد در معرض خطر بالای سرطان ریه یک سی تی اسکن با دوز پایین اشعه انجام دهد. استفاده از این روش برای غربالگری نسبت به رادیوگرافی معمول قفسه سینه احتمال بسیار بیشتر شناسایی زودرس بیماری را فراهم می آورد.

گرچه همه ما دوست داریم که پزشکان هر بار کارشان را به درستی انجام دهند، اما صحبت بر سر بیماری هایی پیچیده است که گاه تظاهری اسرارآمیز دارند. آگاهی بیماران و پرسشگری آنها و پژوهش های در حال اجرا می تواند از شمار این اشتباه ها بکاهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 تیر 1402 بروزرسانی: 30 تیر 1402 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 2489

به "اشتباه های تشخیصی هر سال به مرگ یا ناتوانی 800 هزار آمریکایی می انجامد، سه پرسش ساده که این خطر را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباه های تشخیصی هر سال به مرگ یا ناتوانی 800 هزار آمریکایی می انجامد، سه پرسش ساده که این خطر را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید