ماجرای اعتصاب &zwnjموتورسواران صورتی &zwnjاسنپ&zwnjفود

به گزارش تور آلمان ارزان، در دو روز گذشته اگر در تهران چرخی می زدید، احتمالا موتورسواران صورتی اسنپ فود را می دیدید که سوئیچ ها را داخل جیبشان گذاشته اند و قصد نداشتند چیزی را جابه جا نمایند یا به مقصد برسانند. از سعادت آباد تا مرزداران، جردن تا ونک و نیاوران بایکر ها موتور ها را خاموش نموده و حتی نگاهی هم به صفحه گوشی نمی انداختند. خواسته آن ها چه بود؟ کرایه پایه به بالای 10هزار تومان برسد و دیگر سفارش های اپلیکیشن اسنپ فود به اسنپ باکس و ماشین اکو ارسال نشود.

ماجرای اعتصاب &zwnjموتورسواران صورتی &zwnjاسنپ&zwnjفود

ماجرا چه بوده؟

به گزارش هفت صبح، برای اینکه بدانید ماجرا چیست، اول باید فرق اسنپ فود را با اسنپ باکس بشناسید. اسنپ باکس بیشتر برای حمل کالا استفاده می گردد و روی ترک موتور، یک جعبه سبز دارد، اما اسنپ فود غذا، میوه، نان و … جابه جا می نماید و رنگ جعبه اش صورتی است. یکی از راننده های اسنپ فود درباره این دو روز اعتراض و توقف اینطور شرح می دهد که آن ها به دو موضوع اعتراض دارند:

اول اینکه قیمت پایه جابه جا کردن غذا برایشان هشت هزار تومان است و می خواهند این مبلغ افزایش یابد. دوم هم اینکه اسنپ فود نباید غذا، میوه و کالا هایی که قبلا متعلق به موتور های صورتی بود را به اسنپ باکس و تاکسی اسنپ بدهد. چندوقت پیش برای افزایش رضایت مشتریان، راننده های اسنپ باکس این دسترسی را پیدا نموده بودند که سفارش های میوه و سوپرمارکت را ارسال نمایند.

اما این سرویس ها ابتدا فقط محدود به مقصد های دور و زمان های شلوغ بود. شرکت اسنپ از دو هفته پیش دسترسی اسنپ باکس و اسنپ خودرو را برای ارسال همه نوع سفارشی (حتی غذا که ارسال آن بر اساس قرارداد ممنوع است) باز می نماید. حالا چرا این موضوع برای موتور های صورتی اسنپ فود گران تمام می گردد؟

چون سر سفره ای که قبلا فقط خودشان نشسته بودند، دو مهمان دیگر هم حاضر شده است. حالا تازه این را در نظر بگیرید که کف کرایه های اسنپ باکس، هزار تومان بیشتر از آن ها و کف کرایه اسنپ ماشین هم 13 هزار تومان است. پس عجیب نیست که از این موضوع شاکی شده باشند؛ هم رقبای تازه ای پیدا نموده اند و هم کرایه کمتری دریافت خواهند کرد.

البته موتورسواران اسنپ فود تحلیل دیگری هم دارند. آن ها می گویند که شرکت اسنپ، از راننده های اسنپ باکس 20 درصد کمیسیون می گیرد و برایش نفع بیشتری دارد که همه کارهایش را اسنپ باکس انجام دهد، اما اسنپ فودی ها به اسنپ کمیسیون نمی پرداختند. به خاطر همین هم استدلال آن ها این است که اگر امروز اعتراض ننمایند، فردا مجبور به پرداخت کمیسیون می شوند و این آش هم برایشان شورتر می گردد.

هشت هزار تومان سرویس نمی ارزد

یک راننده اسنپ فود که می گوید ماهانه به طور میانگین چهار میلیون تومان درآمد دارد، درباره اعتراضشان شرح می دهد: از روز اول که من در اسنپ فود کار کردم تا سال پیش، قیمت پایه هفت هزار تومان بود. بعد آن را هزار تومان افزایش دادند، اما باز هم دردی را از ما دوا نکرد. مثلا از میدان پونک تا باغ فیض یک بار را باید با هشت تومان جابه جا کنم، اما اگر بخواهم یک نوشابه بخرم، باید 10 هزار تومان بدهم. خلاصه اینکه آن ها آنقدر عصبانی هستند که روز گذشته به گفته او به جز دو، یا سه نفر بایکر (یا همان موتورسوار)، فرد دیگری در شهر تهران کار ننموده است.

پیغامک های جایزه…

این بایکر معترض می گوید از روزی که اعتراض را آغاز و کار را متوقف نموده اند، اسنپ فود دو اس ام اس برایشان فرستاده است. اولی این بوده که هر کسی روز شنبه چیزی جابه جا کند، 30 هزار تومان اعتبار هدیه دریافت خواهد نمود. دومی هم اینکه به بسیاری از همکارانشان پیغامکی فرستاده اند که باید به کلانتری مراجعه نمایند.

خیلی از این افرادی که این پیغام را گرفتند اصلا در سر کار نبوده اند. اسنپ فود 930 کارمند دارد و در یک روز عادی 100 هزار تراکنش اقتصادی با میانگین 50 هزار تومان در آن اتفاق می افتد. راننده های موتورسوار اسنپ می گویند: ما این شرکت را به اینجا رساندیم و حالا نمی خواهیم که حقمان را به سرویس های اسنپ باکس یا اسنپ اکو بدهیم.

آن ها در یکی از کانال های خبری شان نوشته اند: موفقیت و پیشرفت امروز اسنپ فود مدیون کوشش و زحمت های بی وقفه ما در گرما و سرماست. چه کسانی که در راه این شغل پرمخاطره جان خود را از دست ندادند. اما اسنپ فود به جای قدردانی از زحمات ما در این شرایط بحرانی، ما را کنار زده و درصدد دور زدن ماست. ما هم تا زمانی که حق خود را بگیریم به اعتراض ادامه خواهیم داد.

واکنش اسنپ فود چه بود؟

اسنپ فود در برابر این اعتراض در صفحه اینستاگرام خود برای مشتریانش اینگونه نوشت: به علت شرایط آب وهوایی و مشکل پیش آمده در فرایند ارسال، مارکت پارتی به تعویق افتاد. مارکت پارتی قرار بود همان آدینه سیاه اسنپ فود باشد که تخفیف زیادی روی کالا ها بگذارد.

اما با اعتراض بعضی موتورسوار ها همه کاسه وکوزه ها برای برندینگ این شرکت شکسته شد. علاوه براین هنگام سفارش دادن هم، این اپلیکیشن هشدار می دهد که در بعضی از نقاط به طور موقت امکان سفارش، محدود شده است. به غیر از این، هیچ شرح دیگری در این دو روز از سوی این شرکت دیده نشد و به گفته روابط عمومی هنوز موضع رسانه ای در برابر آن گرفته نشده است.

منبع: فرارو
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1582

به "ماجرای اعتصاب &zwnjموتورسواران صورتی &zwnjاسنپ&zwnjفود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای اعتصاب &zwnjموتورسواران صورتی &zwnjاسنپ&zwnjفود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید