نتیجه تدبیر مسئولان روسیه و چین: سهم دلار از مبادلات تجاری مسکو ـ پکن به زیر 50 درصد رسید

به گزارش تور آلمان ارزان، طی سال های گذشته چین و روسیه کوشش های زیادی را در راستای حذف دلار از مبادلات تجاری خود انجام دادند و حالا شاهد به ثمر رسیدن این کوشش ها هستیم.

نتیجه تدبیر مسئولان روسیه و چین: سهم دلار از مبادلات تجاری مسکو ـ پکن به زیر 50 درصد رسید

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه اقتصادی تور آلمان ارزان به نقل از اسپوتنیک، طی هفته های گذشته شاهد کاهش ارزش دلار در برابر دیگر ارزهای دیگر مرجع بین المللی هستیم به گونه ای که تنها در ماه جولای ارزش این ارز 5 درصد کاهش یافت و بدترین سقوط ماهانه طی 10 سال گذشته را تجربه کرد.

این فرایند کاهش ارزش باعث شد تا کارشناسان اقتصادی در سراسر دنیا نسبت به تداوم حضور دلار به عنوان ارز غالب بین المللی به شک بیفتند؛ چراکه بسیاری از کشورها هم به سمت جایگزین کردن دلار با دیگر ارزها در مبادلات تجاری خود رفته اند.

روسیه و چین در زمره کشورهای پیشتاز در این زمینه بوده و به شدت پیگیر آن بودند تا جایی که می توانند دلار را از مبادلات تجاری خود حذف نمایند.

بنا به اطلاعات ارائه شده از سوی بانک مرکزی روسیه و اداره گمرک فدرال این کشور سهم دلار در مبادلات تجاری روسی با چین در سه ماهه نخست به حدود 46 درصد رسیده است.

دیمیتری سیمس، طی گزارشی که در نشریه نیکی منتشر شد می گوید: این آمار به کارشناسان نشان می دهد که چین و روسیه به عنوان دو شریک عظیم تجاری حالا در حال شکل دادن یک اتحاد بانکی و اقتصادی هستند.

سیمس در یادداشت خود به سخنان الکسی ماسلوف دبیر موسسه تحقیقات خاور دور در آموزشگاه علوم روسیه نیز اشاره نمود. ماسلوف می گوید همکاری روسیه و چین در فضای اقتصادی به ما می گوید که آنها بالاخره در حال پیدا کردن پارامترهای مورد احتیاج برای ایجاد یک اتحاد جدید با یکدیگر هستند.

این کارشناس روس معتقد است بسیاری انتظار داشتند که اتحاد بین روسیه و چین در فضای تجاری و یا نظامی شکل بگیرد اما شاهد آن هستیم که حالا این اتحاد به سمت فضای بانکی و اقتصادی راهنمایی می گردد و اتفاقا این موضوعی است که می تواند استقلال هر دو کشور را تضمین کند.

در سه ماهه نخست امسال کمتر از نیمی از مبادلات تجاری بین دو کشور به دلار صورت گرفته است. 30 درصد این مبادلات البته به یورو بوده و 24 درصد آن هم از طریق ارزهای ملی روبل و یوآن صورت گرفته است.

با توجه به اینکه دو طرف در نیمه نخست سال 2020 حدود 49.15 میلیارد دلار مبادلات تجاری داشتند، شاهد آن هستیم که سهم ارزهای دیگر غیر از دلار از این مبادلات به بیشترین میزان در تاریخ دو کشور رسیده است.

در حالی سهم دلار حالا به 46 درصد رسیده که همین چند سال پیش و در سال 2015 نزدیک به 90 درصد مبادلات تجاری بین پکن و مسکو به دلار انجام می شد.

از اوایل سال 2014 و در پی جدا شدن شبه جزیره کریمه از اوکراین و پیوستن آن به روسیه و فعال شدن بسته تحریم ها علیه مسکو، کرملین سیاست حذف حداکثری دلار از اقتصاد و مبادلات تجاری خود را کلید زد.

شکل دریافت جنگ تجاری بین آمریکا و چین هم باعث شد تا پکن نیز فشار سلطه دلار را بیش از گذشته حس کند. در ژوئن سال 2019 مقامات روسیه و چین با امضای توافقنامه ای قرار گذاشتند تا به سمت حذف دلار از مبادلات تجاری دوجانبه رفته و تا آنجا که می توانند از ارزهای مجازی خود استفاده نمایند. این کشورها همچنین اعلام کردند که قصد دارند جایگزینی را برای نظام پرداخت سوئیفت که تحت سلطه آمریکا بود در راستای تسهیل مبادلات تجاری به یوآن و روبل ایجاد نمایند.

البته روسیه مدتی است که آرام آرام در حال کنار گذاشتن دلار در مبادلات تجاری خود با دیگر کشورها نیز هست، به گونه ای که حالا سهم یورو از مبادلات تجاری روسیه با اتحادیه اروپا هم به نزدیک 46 درصد رسیده و 18 درصد آن هم به روبل انجام می گردد.

به خاطر بحران پیش آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا از یک طرف و اقدام بی سابقه بانک مرکزی آمریکا در چاپ پول از طرف دیگر شاهد کاهش ارزش دلار در برابر سبد ارزهای بین المللی هستیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1374

به "نتیجه تدبیر مسئولان روسیه و چین: سهم دلار از مبادلات تجاری مسکو ـ پکن به زیر 50 درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه تدبیر مسئولان روسیه و چین: سهم دلار از مبادلات تجاری مسکو ـ پکن به زیر 50 درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید