نگاه سعد حریری همچنان به خارج است خبرنگاران

به گزارش تور آلمان ارزان، نخست وزیر مکلف لبنان پس از گذشت شش ماه هنوز نتوانسته کابینه خود را تشکیل دهد و هم اکنون نیز به جای نگاه به داخل در حال رایزنی با مقامات برخی کشور ها برای تشکیل دولت می باشد!.

نگاه سعد حریری همچنان به خارج است خبرنگاران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، حریری که هنوز هم در سفر های خارجی برای کسب نظر دیگر کشور ها برای نحوه چینش اعضای کابینه خود می باشد، تا به امروز حتی نتوانسته نظرات برخی از همپیمانان جریان 14 مارس و گروه های لبنانی که خودش رهبری آن ها را به عهده دارد، برای تشکیل کابینه لبنان همراه کند.

چندی پیش به محض اینکه میشل عون رییس جمهوری لبنان به ابتکار نبیه بری رئیس مجلس این کشور درخصوص ساختار دولت لبنان که تشکیل کابینه با حضور 24 وزیر را پیشنهاد کرده بود، پاسخ داد، حریری راهی امارات متحده عربی شد تا از محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی بخواهد مجوز تشکیل دولت لبنان را از محمد بن سلمان ولیعهد سعودی برای وی بگیرد!. اگر سعد حریری در این سفر به هدف خود برسد، احتمال تشکیل دولت در لبنان در زمانی کوتاه زیاد است، اما در غیر این صورت بن بست سیاسی این کشور همچنان ادامه خواهد داشت و حریری باید به دنبال بهانه جدیدی به منظور طولانی تر کردن بحرانی سیاسی این کشور باشد.

سعد حریری پس از کناره گیری از جایگاه نخست وزیری لبنان در اواخر مهرماه سال 98 که به دلیل اعتراضات مردمی در اثر فساد حاکم در کابینه اش مجبور به استعفا شد، اعلام کرده بود، تا زمانی که میشل عون رییس جمهوری لبنان باشد، او به هیچ وجه نخست وزیری لبنان را دوباره نخواهد پذیرفت، سخنانی که در همان زمان به مذاق حامیان آمریکایی، فرانسوی و سعودی حریری خوش نیامد و وی را برای به عهده دریافت پست نخست وزیری لبنان (برای بار چهارم) تحت فشار گذاشتند.

اما با گذشت شش ماه از مکلف شدن حریری برای تشکیل کابینه لبنان، به دلیل ناتوانی وی برای تشکیل کابینه این کشور، برخی طرف ها و گروه های سیاسی این کشور تصمیم به جایگزینی فرد دیگری گرفته اند.

یک منبع رسمی در لبنان با اشاره به سفر اخیر حریری به امارات گفت که گزینه جایگزین وی برای احراز پست نخست وزیری لبنان آماده است.

منابع سیاسی لبنان در عین حال اعلام کرده اند، با توجه به اصرار میشل عون رئیس جمهوری این کشور برای انجام تحقیقات جنایی و حسابرسی دقیق در امور اقتصادی، تشکیل دولت لبنان در زمانی نزدیک بعید به نظر می رسد، چرا که سعد حریری نخست وزیر مکلف و متحدان وی موافق رسیدگی به حساب های اقتصادی نیستند.

علاوه بر آن یک منبع رسمی لبنانی گزارش داد، گذشته از حسابرسی به امور اقتصادی یک مانع بزرگ دیگر نیز در برابر مأموریت حریری برای تشکیل کابینه وجود دارد و آن فشار آمریکا و عربستان سعودی برای عدم حضور جنبش حزب الله در دولت آینده لبنان است، موضوعی که حریری قادر به انجام آن نیست؛ بنابراین امید به تشکیل دولت توسط وی ضعیف به نظر می رسد.

این منبع شرح داد، سعد حریری توانایی ادامه دادن این شرایط و بن بست سیاسی را ندارد و بنابراین اقدامات مناسب در زمان مناسب انجام خواهد شد و می توان گفت در حال حاضر فرد جایگزین برای حریری آماده است؛ البته منبع مذکور از افشای جزئیات در این زمینه خودداری کرده است.

به اعتقاد منابع لبنانی، اگر حریری از امارات باز شود و در دیدار با میشل عون شروط قبلی خود برای تشکیل دولت لبنان را مطرح کند به این معناست که او قصد تشکیل دولت را ندارد که در این خصوص باید سریعا تصمیم گیری شود تا اوضاع نابسامان این کشور ادامه نیابد.

تلاش همزمان میشل عون برای تشکیل دولت و اعلام اسامی مفسدان اقتصادی لبنان در یک سال و نیم گذشته با بدترین بحران اقتصادی این کشور از زمان خاتمه یافتن جنگ داخلی سال های 1975 تا 1990 روبرو است، بحرانی که در دوران نخست وزیری سعد حریری و به دلیل اختلاس های فراوان و نامدیریتی به وجود آمد و موجب اعتراضات خیابانی لبنانی ها و در ادامه منجر به استعفای وی شد. در کنار این بحران انفجار تابستان گذشته بندر بیروت که زیان بیش از 10 میلیارد دلاری به این بندر وارد کرد و یک هفته پس از آن دولت حسن دیاب مجبور به استعفا شد، از دیگر مسائل این کشور بشمار می رود.

به غیر از بلاتکلیفی دولت لبنان که در شرایط بحران اقتصادی این کشور لطمات جبران ناپذیری به مردم و کشور وارد کرده، ادامه فساد اداری و اقتصادی در این کشور و تحریم های آمریکا، شرایط سختی را به لبنانی ها تحمیل کرده به حدی که رئیس جمهوری این کشور خواستار اقدام عملی در مبارزه با فساد و اعلام اسامی مفسدان و تعمیم ندادن اتهام ها به کل طبقه سیاسی لبنان شده است.

میشل عون شنبه گذشته در توییتی نوشت، تعمیم دادن اتهامات فساد به کل طبقه سیاسی (لبنان) در واقع برای گمراه کردن افکار عمومی است و اولین گام واقعی در راه مبارزه با فساد، اعلام آشکار اسامی مفسدان و اشاره صریح به نام آن ها است.

عون شرح داد که تعمیم دادن اتهام فساد به سود مفسدان است، چرا که باعث ناشناس ماندن مفسد واقعی شده و گمراه کردن علنی افکار عمومی است.

رئیس جمهوری لبنان بار ها در بیشتر اظهارات و سخنرانی های خود هشدار داده که فساد در این کشور نهادینه و سازمان دهی شده بوده و در قدرت و دولت ریشه دوانده است.

کارشناسان مسایل منطقه معتقدند که تشکیل نشدن دولت لبنان از سوی سعد حریری فرایند طولانی به خود گرفته و موجب افزایش مسائل این کشور شده است و شرایط امروز لبنان به جهت مسائلی که در سطر های بالا به آن ها اشاره شد، دیگر توان تحمل این فرایند را ندارد و دولت لبنان باید هرچه سریعتر از سوی حریری یا معرفی فرد جدیدی تشکیل شود تا به اوضاع نابسامان این کشور خاتمه دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1784

به "نگاه سعد حریری همچنان به خارج است خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاه سعد حریری همچنان به خارج است خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید