چند مرتبه به کووید 19 مبتلا می شویم؟

به گزارش تور آلمان ارزان، اکنون نمی دانیم چند بار امکان ابتلا به کووید 19 وجود دارد، اما می دانیم که ممکن است چندین بار به آن مبتلا شوید.

چند مرتبه به کووید 19 مبتلا می شویم؟

به گزارش ایسنا به نقل از نیوز، در حال حاضر به نظر می رسد بریتانیا از اوج آخرین موج آلودگی به کووید عبور کرده، اما همچنان موارد ابتلا بالاست و بسیاری از مردم اخیرا گزارش کرده اند که برای اولین بار با گذشت بیش از 2 سال از همه گیری آلوده به این ویروس و برخی دیگر نیز برای بار دوم یا حتی سوم به این بیماری مبتلا شده اند.

محققان هنوز نمی دانند چند بار امکان ابتلا به کووید 19 وجود دارد، اما ممکن است چندین بار به آن مبتلا شویم. مصونیت نسبت به کووید 19 مانند سایر ویروس ها از بین می رود و مشابه ویروس سرماخوردگی که افراد می توانند ده ها بار به این بیماری مبتلا شوند، این ویروس نیز در بدن افراد عملکرد شبیه به آن دارد.

احتمال ابتلای مجدد چقدر است؟

مطالعه ای که در ماه دسامبر از طریق سازمان بهداشت جهانی (WHO) و امپریال کالج لندن منتشر شد، نشان داد سویه امیکرون پنج برابر بیشتر از سویه های قبلی موجب عفونت مجدد می شود. محققان کالج امپریال دریافتند امیکرون تا حد زیادی از مصونیت در برابر عفونت گذشته کووید 19 یا 2 دوز واکسن جلوگیری می کند.

مطالعه تمام موارد تایید شده با آزمایش PCR در انگلستان بین 29 نوامبر تا 11 دسامبر 2021 به این نتیجه رسید، بیمارانی که قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده بودند، تنها حدود 19 درصد از محافظت در برابر امیکرون برخوردار بودند. این رقم تقریبا مطابق با داشتن 2 دوز واکسن کووید 19 بود که دانشمندان تخمین زدند تا 20 درصد در برابر سویه نو موثر است.

پروفسور نیل فرگوسن از امپریال کالج لندن در این زمینه گفت: این مطالعه شواهد بیشتری از مقدار قابل توجهی که امیکرون می تواند از مصونیت قبلی ایجاد شده از طریق عفونت یا واکسیناسیون فرار کند، ارائه می دهد. داده ها اهمیت تزریق دوز تقویت کننده را نشان می دهد و تصور می شود در برابر حدود 55 تا 80 درصد موارد علامت دار محافظت ایجاد می کند.

سویه BA.2 حتی از سویه اصلی امیکرون عفونی تر است. با این حال به نظر نمی رسد که باعث بیماری جدی تری شود، اما علائم اولیه نشان می دهد اگر شما به BA.1 آلوده شده اید، احتمال ابتلای مجدد به BA.2 بعید است.

دکتر استفان گریفین، ویروس شناس دانشکده پزشکی دانشگاه لیدز بریتانیا، اظهار کرد: اگر به BA.1 آلوده شده اید، احتمالا از BA.2 به خوبی محافظت شده اید، اما این محافظت کامل نیست.

عفونت مجدد در چه مدت زمانی رخ می دهد؟

نتایج تحقیقات نشان داده برای افرادی که از کووید 19 بهبود می یابند، ایمنی می تواند برای یک دوره حدودا سه ماه تا چند ساله ادامه داشته باشد؛ به این معنا که احتمال ابتلا به ویروس برای 2 بار متوالی بسیار کم می شود، اما ابتلای دوباره غیرممکن نیست.

ویلیام شافنر، استاد پزشکی پیشگیری و بیماری های عفونی در مرکز پزشکی دانشگاه واندربیلت در نشویل تنسی، گفت: برخی افراد این تصور را دارند که پس از ابتلا به یک عفونت طبیعی برای همیشه در برابر کووید مانند سرخک محافظت می شوند.

وی اضافه نمود: 2 ویروسی که باعث این عفونت ها می شود، بسیار بسیار فرق دارد. محافظت از ویروس کرونا پس از مدتی به طور طبیعی کاهش می یابد.

چه آزمایشی عفونت مجدد محسوب می شود؟

اکنون آزمایش های مثبت خارج از دوره 90 روزه به عنوان عفونت مجدد به حساب می آیند.

این تغییری در روش قبلی آژانس امنیت سلامت بریتانیا (UKHSA) است که براساس آن افرادی که آزمایش کووید 19 مثبت داشتند تنها یک بار در اعداد موارد منتشر شده در آمار روزانه زمانی که برای اولین بار آزمایششان مثبت شد، شمارش شوند و آزمایش های مثبت مکرر در آمار گنجانده نشود.

منبع: فرارو
انتشار: 23 خرداد 1401 بروزرسانی: 23 خرداد 1401 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 2281

به "چند مرتبه به کووید 19 مبتلا می شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند مرتبه به کووید 19 مبتلا می شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید