چه بلایی بر سر سلبریتی های فراری از مالیات در کشورهای غربی می آید؟

به گزارش تور آلمان ارزان، در حالی رئیس سازمان برنامه و بودجه دو روز قبل تمام هنرمندان را از مالیات معاف اعلام نمود که رویکرد دولت های غربی به عنوان خواستگاه اصلی سلبریتی ها در این زمینه بسیار متفاوت است.

چه بلایی بر سر سلبریتی های فراری از مالیات در کشورهای غربی می آید؟

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه دیگر رسانه های تور آلمان ارزان، دو روز پیش محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه بودجه، با رد درخواست سازمان امور اقتصادیاتی برای کاهش معافیت اقتصادیاتی هنرمندان و اهالی فرهنگ طی دستوری فوری تمام هنرمندان را از پرداخت اقتصادیات معاف اظهار داشت.

اگرچه ممکن است استدلال ها درباره محدود بودن معیشت بعضی ناشران و نویسندگان که درآمد بسیار محدودی دارند درباره بعضی از آنها صدق کند اما هیچ منطقی قبول نمی کند هنرمندان با درآمد میلیاردی اقتصادیات نپردازند و کارگران با حقوق های بسیار ناچیز پیش از دریافت حقوق شاهد کسر اقتصادیات باشند. این موضوع حتی شامل ناشران کتاب های یاری آموزشی با گردش اقتصادی بسیار بالا نیز می گردد که آنها نیز در زمره بزرگ ترین بهره مندان از این معافیت ها هستند.

یک بام و دو هوای دولت در دریافت اقتصادیات از اقشار گوناگون می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما بدیهی است که به هیچ عنوان نباید کسانی که سالانه صدها میلیون و حتی میلیاردها تومان درآمد دارند از پرداخت اقتصادیات معاف شوند.

اما این پرسش مطرح است که دیگر کشورها هم چنین لطف های ویژه ای به اصحاب سرگرمی در حوزه های سینما و موسیقی می نمایند و درآمدهای کلان آنها را از اقتصادیات معاف می دانند؟

واقعیت آن است که در کشورهای غربی که خواستگاه اصلی سلبریتی های دنیا هستند سختگیری بسیار شدیدی نسبت به اقتصادیات های اصحاب سرگرمی در سینما و موسیقی اعمال می نمایند. چنانکه ژرار دوپاردو بازیگر مشهور فرانسوی به دلیل اعمال اقتصادیات 75 درصدی روی درآمدهایش ترجیح داد فرانسه را رها کند و به بلژیک نقل مکان کند که میزان اقتصادیات های آن 25 درصد کمتر از فرانسه است.

سازمان خدمات درآمد داخلی آمریکا که مشغول جمع آوری اقتصادیات در این کشور است نیز نه تنها هنرمندان را از دریافت اقتصادیات معاف نمی داند بلکه بسیاری از هنرمندان معروف آمریکایی به دلیل عدم پرداخت اقتصادیات یا فرار اقتصادیاتی شاهد ضبط شدن دارایی و حتی گذراندن حبس در زندان بودند.

* وقتی نیکلاس کیج جمجمه دایناسورش را برای پرداخت اقتصادیات فروخت

در سال 2009 سازمان خدمات درآمد داخلی آمریکا اظهار داشت که نیکلاس کیج، بازیگر مشهور آمریکایی، 6.6 میلیون دلار اقتصادیات معوق دارد که باید پرداخت کند. این رقم تا انتها همان سال به 6.7 میلیون دلار افزایش یافت.

این رقم مجموع بدهی کیج برای سال های 2002 تا 2009 بود و در نهایت کیج مجبور شد در سال 2012 بدهی اقتصادیاتی خود را صاف کند.

این بازیگر مشهور آمریکایی برای پرداخت بدهی اقتصادیاتی خود مجبور شد چند خانه ویلایی و حتی فسیل مربوط به جمجمه یک دایناسور را که پیشتر خریداری نموده بود، بفروشد.

وی بعدها گفته بود که اقتصادیاتش حدود 14 میلیون دلار بوده است که پس از ارزیابی مجدد نهایتا با پرداخت 6 میلیون دلار سر و ته قضیه را هم آورده است.

* دعوای اقتصادیاتی رابرت دنیرو

رابرت دنیرو، بازیگر مشهور هالیوودی، هم در سال 2015 درگیر 6.4 میلیون دلار اقتصادیات پرداخت نشده معوق شد.

البته وی ادعا کرد که سازمان خدمات درآمد داخلی آمریکا نامه های مربوط به اقتصادیات وی را به آدرس اشتباه ارسال نموده است و در نهایت وی اقتصادیاتش را تسویه کرد.

* حتی بردن اسکار هم نتوانست مارتین اسکورسیزی را از پرداخت اقتصادیات نجات دهد

مارتین اسکورسیزی، کارگردان، فیلمنامه نویس، تهیه نماینده، هنرپیشه و تاریخ دان ایتالیایی- آمریکایی، یکی از مشهورترین کارگردانانی است که جایزه اسکار را نیز برده اما همه این مسائل باعث نشده که وی از پرداخت اقتصادیات معاف گردد.

وی در ولنتاین سال 2011 شاهد اعمال اقتصادیات 3 میلیون دلاری به دلیل اقتصادیات معوق، سود و جریمه مربوط به آن بود.

اسکورسیزی در سال 2002 و 2003 نیز مجبور به پرداخت 2 میلیون دلار اقتصادیات شده بود که البته همه اینها را پرداخت نموده است.

* شکیرا به خاطر اقتصادیات معوق تحت پیگرد قانونی نهاده شد

شکیرا، خواننده معروف آمریکایی، و همسر پیکه، بایکن سرشناس فوتبال اسپانیا، به دلیل عدم ارائه اطلاعات درست اقتصادیات بین سال های 2011 و 2014 و زمانی که در اسپانیا زندگی می نموده است تحت پیگرد قانونی نهاده شده و ممکن است به پرداخت 300 میلیون دلار اقتصادیات معوق محکوم گردد.

* تعقیب قضایی پاملا اندرسون به خاطر اقتصادیات

اندرسون یکی از بازیگرانی است که معمولا در زمینه پرداخت اقتصادیات بر درآمد خود درست عمل نموده است اما روزنامه نیویورک دیلی در سال 2012 گزارش داد که این بازیگر کانادایی برای سومین بار به دلیل عدم پرداخت اقتصادیات خود مورد تعقیب قضایی نهاده شده است.

* سوفیا لورن به دلیل فرار اقتصادیاتی زندانی شد

در سال 1982 سوفیا لورن به دلیل فرار اقتصادیاتی 17 روز را در زندان گذراند.

این بازیگر ایتالیایی البته با پرداخت اقتصادیات و جریمه مربوط به آن و تسویه حساب با سازمان خدمات درآمد داخلی آمریکا از زندان آزاد شد.

* یک سال حبس برای DMX برای فرار اقتصادیاتی

ارل سیمونز با نام مستعار DMX یک خواننده سبک رپ آمریکایی است که در سال 2018 به دلیل فرار اقتصادیاتی یک سال را در زندان سپری کرد.

وی در جولای 2017 توسط دادستان منطقه جنوبی نیویورک به یک سال زندان محکوم شده بود.

این رپر آمریکایی 1.7 میلیون دلار فرار اقتصادیاتی داشت.

* مارتا استوارت هم زندانی شد

مارتا استوارت مدل سابق و نویسنده آمریکایی است که در سال 2004 و به دلیل فرار اقتصادیاتی حدود 220 هزار دلاری 5 ماه را در زندان سپری کرد.

* وسلی اسنایپس به دلیل فرار اقتصادیاتی 3 سال را در زندان گذراند

وسلی اسنایپس، بازیگر و رزمی کار مشهور آمریکایی برای عدم پرداخت اقتصادیات خود به میزان 7 میلیون دلار بین سال های 1999 تا 2001 در سال 2010 به 3 سال زندان محکوم شد.

این بازیگر مشهور در سال 2010 و پس از ورود به زندان به حکم 3 ساله برای عدم پرداخت اقتصادیات اعتراض کرد که این اعتراض نیز در دادگاه رد شد. وی در سال 2013 از زندان آزاد شد.

* جریمه اقتصادیاتی جان تراولتا

بازیگر معروف فیلم تغییر چهره نیز یکی از سلبریتی هایی است که از تیغ برنده سازمان اقتصادیات آمریکا در امان نبوده است.

وی به دلیل عدم گزارش صحیح درآمدها و ضررهای خود بین سال های 1993 تا 1995 از سوی سازمان خدمات درآمد داخلی آمریکا به پرداخت 1.1 میلیون دلار جریمه محکوم شد و در سال 2000 مجبور شد برای صاف کردن این بدهی با دریافت تخفیف 604 هزار دلار به سازمان اقتصادیاتی پرداخت کند.

البته هنوز تعیین نیست که بدهی وی به این سازمان صاف شده است یا خیر؟

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 800

به "چه بلایی بر سر سلبریتی های فراری از مالیات در کشورهای غربی می آید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه بلایی بر سر سلبریتی های فراری از مالیات در کشورهای غربی می آید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید