چه کسی پالمه را کشت؟

به گزارش تور آلمان ارزان، اولاف پالمه، سیاستمدار سوسیال دموکرات، بین سال های 1969 تا 1976 و نیز از 1982 تا 1986 دو دوره نخست وزیر بود. بعضی او را به عنوان معمار سوئد مدرن می شناسند، اما محافظه کاران از رویکرد های ضداستعماری و انتقاد های او از آمریکا دل خوشی نداشتند.

چه کسی پالمه را کشت؟

سی و چهار سال پس از کشته شدن اولاف پالمه، نخست وزیر پیشین سوئد روزنه های امیدی برای یافتن قاتل او گشوده شده است.

کریستر پیترسون دادستان این پرونده قرار است روز چهارشنبه نتیجه تحقیقاتی را که در سال 2017 در خصوص قتل اولاف پالمه در خیابانی در استکهلم شروع شده، اعلام کند.

پالمه اندکی قبل از نیمه شب 28 فوریه 1986 هنگامی که از پسرش جدا شده و به همراه همسرش از سینما به خانه می رفت، در خیابانی شلوغ با گلوله فردی ناشناس ترور شد.

حل نشدن این پرونده به رغم صدور عظیم ترین پیگرد مجرم در تاریخ سوئد، مدت هاست که باعث سرخوردگی جامعه این کشور شده؛ جامعه ای که همیشه به باز بودن و رواداری خود افتخار می نماید.

استفان لووِن، نخست وزیر سوئد در ماه فوریه در این زمینه گفته بود: این موضوع برای سوئد مانند یک زخم باز است، زیرا ما هنوز نمی دانیم دقیقا چه اتفاقی افتاده است.

هنگامی که پیترسون به عنوان دادستان پرونده مسئولیت تحقیقات را به عهده گرفت، کمتر کسی در سوئد انتظار داشت که او در این زمینه پیشرفتی حاصل کند. اما او در ماه فوریه گفت: امیدوار است که این پرونده حل شده و تحقیقات انتها یابد، گرچه ممکن است دادگاهی برگزار نشود.

این جمله دادستان احتمالا بدان معنی است که متهم به قتل ممکن است مرده باشد.

سخنان دادستان همچنین نظر مردم و رسانه ها را به یک مظنون به خصوص معطوف نموده است، یک طراح گرافیک معروف به اسکاندیا من که در صحنه قتل حضور داشته و در سال 2000 درگذشته است. زن سابق این مرد دو سال پیش به روزنامه افتونبلادت گفته بود مطمئن است که شوهرش قاتل نبوده است.

اولاف پالمه، سیاستمدار سوسیال دموکرات، بین سال های 1969 تا 1976 و نیز از 1982 تا 1986 دو دوره نخست وزیر بود. بعضی او را به عنوان معمار سوئد مدرن می شناسند، اما محافظه کاران از رویکرد های ضداستعماری و انتقاد های او از آمریکا دل خوشی نداشتند.

اولاف پالمه در ملاقات با صدام حسین

ترور او در سن 59 سالگی منجر به طرح نظریه های توطئه ای بسیاری شد که البته هیچ کدام به اثبات نرسید. پلیس به تضییع نتایج تحقیقات اولیه متهم شد. در سال 1989 یک بزهکار خرده پا را به جرم قتل پالمه مقصر شناختند، اما او با تجدید نظر در پرونده آزاد شد و در سال 2004 درگذشت.

منبع: یورو نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1292

به "چه کسی پالمه را کشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی پالمه را کشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید