20 درصد بیماران کرونایی به آسیب عضله قلب دچار می شوند

به گزارش تور آلمان ارزان، ایرنا/ متخصص قلب دانشگاه علوم پزشکی بابل یکی از عوارض قابل توجه ابتلا به بیماری کووید-19 را آسیب قلبی به مبتلایان ذکر کرد و گفت: از هر پنج نفر مبتلا به ویروس کرونا یک نفر به آسیب عضله قلب دچار می گردد.

20 درصد بیماران کرونایی به آسیب عضله قلب دچار می شوند

دکتر نغمه ضیایی از عدم مراجعه بیماران قلبی به مراکز درمانی بخاطر ترس از ابتلا به کووید-19 ابراز نگرانی کرد و اضافه کرد: عدم درمان صحیح و به موقع مسائل حاد قلبی عروقی در برخی موارد به مراتب کشنده تر و خطرناک تر از ابتلا به کووید بوده است.

وی اعلام کرد: از اوائل سال 2020 میلادی ویروس کرونا و عوارض قابل توجه ابتلا به آن به یک معضل دنیای تبدیل شده است .

متخصص قلب و فلوشیب دانشگاه علوم پزشکی بابل ضمن بیان این مطلب که بیماری قلبی و عروقی همچنان به عنوان اولین عامل مرگ و میر در دنیا شناخته شده است، بیان داشت: بیماران قلبی از جهات مختلف در این همه گیری در معرض خطر و آسیب قرار دارند.

وی اضافه کرد: بیماران قلبی و افراد مبتلا به زمینه های این بیماری مانند دیابت و فشار خون بیشتر در معرض ابتلا به فرم های شدید کرونا قرار دارند لذا آسیب و التهاب عضله قلب، درگیری عروق کرونر یا ایجاد نارسایی قلبی و زمینه تشکیل لخته در سیستم قلبی عروقی از عوارض وخیم ابتلا به کووید 19 است.

ضیایی گفت: به موازات انتشار اخبار شیوع کرونا در جامعه، بسیاری از افراد مبتلا به بیماری زمینه ای قلبی که دچار علائم حاد قلبی عروقی شده اند به دلیل خطر ترس ابتلا به کووید-19 از مراجعات دوره ای خود به مراکز درمانی یا مراجعه به مراکز اورژانسی سر باز زدند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: این اطمینان به همه افراد جامعه باید داده گردد که در مراکز درمانی، بیماران مبتلا به بیماری زمینه ای قلبی که دچار کووید 19 شده اند و بیمارانی که دچار علائم حاد قلبی و عروقی به صورت مجزا شده اند با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و در مراکز مجزا نگهداری می شوند و عدم درمان صحیح و به موقع مسائل حاد قلبی عروقی در برخی موارد به مراتب کشنده تر و خطرناک تر از ابتلا به کووید بوده است.

وی تاکیدکرد: همه گیری کرونا نباید مانع مراجعات دوره ای بیماران قلبی و عروقی و یا مراجعه اورژانسی در زمان بروز علائم حاد قلبی عروقی به مراکز درمانی گردد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل اعلام کرد: سال جاری بیش از هر زمان دیگر باید به سلامت سیستم قلبی عروقی و ایجاد یک زندگی سالم و استفاده از رژیم غذایی مناسب و پرهیز از مصرف نمک، سیگار و الکل توجه کنیم.

منبع: همگردی
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1449

به "20 درصد بیماران کرونایی به آسیب عضله قلب دچار می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 درصد بیماران کرونایی به آسیب عضله قلب دچار می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید