29 شی ایرانی سالم پس از وقوع چهار زلزله در ایتالیا

به گزارش تور آلمان ارزان، 29 شی تاریخی هخامنشی تا خاتمه دوره ساسانی ایرانی که از یک ماه پیش در شمالی ترین موزه ایتالیا به نمایش درآمده اند، پس از وقوع چهار زلزله در این کشور در سلامت کامل هستند.

29 شی ایرانی سالم پس از وقوع چهار زلزله در ایتالیا

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

جبرئیل نوکنده مدیر کل موزه ملی ایران گفت که با وجود چند زلزله ای که متاسفانه با خسارت فراوان در روز چهارشنبه، پنجم آبان در چند بخش و شهر مرکزی لاکوئیلا (Aquila) در مرکز ایتالیا رخ داد و با توجه به نزدیکی نام شهر محل زلزله با شهر آکویی له یا (Aquileia) محل برگزاری نمایشگاه شیر و گاو در هنر ایران باستان، با اطمینان می گویم که آثار ایرانی هیچ آسیبی ندیده اند.

او با بیان این نکته که محل وقوع زلزله در شهر محل برگزاری نمایشگاه نبوده و همه آثار ایرانی نمایشگاه در موزه ملی باستان شناسی آکویی له یا در سلامت کامل به سر می برند، تاکید نمود:

این نمایشگاه چهارم تیرماه سال جاری در این مکان گشایش یافت و قرار است تا نهم آبان ماه ادامه داشته باشد و پس از آن به ایران و به موزه ملی ایران برگردانده می شوند.

وی آثار به نمایش درآمده در نمایشگاه شیرو گاو در هنر ایرانی را شامل مجموعه ای از 29 قلم اثر شیر و گاو ایرانی مربوط به هنر ایران باستان برشمرد که به دوره های هخامنشی تا انتها ساسانی تعلق دارند.

نوکنده شرح داد که با توجه به این که هر دو حیوان شیر و گاو در فرهنگ ایتالیا و ایران دارای بارهای معنایی مشترکی بوده اند و از سوی دیگر طرف ایتالیایی پس از برجام اعتقاد داشت همان طور که در دوره کهن ایتالیا دروازه ورود فرهنگ ها از ایران به اروپا بوده است، بنابراین پس از برجام نیز به وسیله ایتالیا، گفت و گویی بین موزه ها و فرهنگ ها می تواند شروع گردد.

وی افزود که به همین دلیل شهر آکوئی له یا یک محوطه میراث جهانی در شمالی ترین نقطه ایتالیا به اروپا برای برگزاری این نمایشگاه انتخاب شد تا آن موزه به عنوان دریچه ای به اروپا این تصمیم را عملی کند.

چهاشنبه گذشته دو زلزله به بزرگی 6/4 و 5/4 ریشتری ایتالیا را لرزاند که با وجود نداشتن خسارت جانی، اما بسیاری از شهروندان ناحیه مرکزی این کشور را به وحشت انداخت.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 736

به "29 شی ایرانی سالم پس از وقوع چهار زلزله در ایتالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "29 شی ایرانی سالم پس از وقوع چهار زلزله در ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید