انتشار عوامل شکل گیری شخصیت

به گزارش تور آلمان ارزان، کتاب عوامل شکل گیری شخصیت تالیف شقایق درویشی و احسان شرافتی پور منتشر شد.

انتشار عوامل شکل گیری شخصیت

به گزارش خبرنگاران، این کتاب که به بررسی عوامل و فاکتورهای مختلف در شکل گیری شخصیت افراد می پردازد، در 200 صفحه و با قیمت 80 هزار تومان توسط انتشارات مدیران اندیشه منتشر شده است.

شقایق درویشی، یکی از مولفان این کتاب با بیان این که مدل بیماری و اختلال در روان شناختی با مدل پزشکی متفاوت است گفت: ما در بخش درمان پزشکی دو مدل فرد داریم، یا بیمار یا سالم که تعاریف هر دو تعیین است ولی در روان شناسی ما با سه مدل انسان روبرو هستیم که شامل انسان سالم، انسان بیمار و انسان نرمال است.

این روان شناس افزود: تعریف اولی و دومی تعیین است و در مورد سومی باید گفت کسی که فرم و هنجار جامعه محسوب می شود در این بخش قرار می گیرد؛ حال باید گفت که مثلا فرم و هنجار یک جامعه در کشوری آفریقایی این است که انسان ها خود را به بند بکشند که از دست شیاطین خلاصی یابند، در این صورت فرد نه بیمار است که دست به این اقدامات می زند و نه سالم است چون جامعه بیمار است.

درویشی سپس بیان نمود: خبر بد در این جا این است که از نظر نظریه پردازان ثانویه روان شناسی و نه فروید که نظر بدبینانه تری نسبت به انسان داشت، درصد قابل توجهی از انسان ها طبقه معمولی یا نرمال را تشکیل می دهند و بخش بیمار 20 درصد و انسان سالم از نظر روان شناختی بسیار کم و زیر 10 درصد اعلام شده است. حال در جوامع کمتر توسعه یافته این اکثریت جامعه به دنبال عقاید مختلف و پیرو افکار گروهی خود از برچسب بیماری روانی وحشت داشته و آن را تابو می دانند و نتیجه این می شود که مراجعان روان شناسان اکثرا انسان های سالمی هستند که از طرف مابقی دچار مشکل شده اند. در خانواده ای که فردی نابهنجار زندگی می کند اگر فرض بر این باشد که مابقی اعضا سالم باشند این جا چه کسی مراجعه روان شناسی خواهد بود؟ متأسفانه اختلالات شخصیت نسبت به مابقی اختلالات و بیماری های روانی الگوی طولانی مدت و مقاومی در برابر درمان داشته و اکثریت افرادی که دچار این اختلالات هستند از مراجعه به روان شناسی و روان پزشک خودداری کرده و خود را سالم می پندارند و باعث آزار دیگران می شوند.

در بخشی از کتاب عوامل شکل گیری شخصیت آمده است: طبق جدیدترین مدل DSM یعنی دی اس ام پنج راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، که معتبرترین منبع اختلالات روان شناختی در جهان محسوب می شود، اختلال شخصیت الگوی بادوام و تجربه درونی و رفتار است که به طور چشمگیری از انتظارات فرهنگ فرد منحرف می شود. فراگیر و انعطاف ناپذیر است. در نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می شود، با گذشت زمان پایدار است، و به ناراحتی و اختلال منجر می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1907

به "انتشار عوامل شکل گیری شخصیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار عوامل شکل گیری شخصیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید