بازگشت یک میلیون و 300 هزار یورو توسط سازمان استاندارد به کشور

به گزارش تور آلمان ارزان، تهران (پانا) - رئیس سازمان ملی استاندارد از بازگشت یک میلیون و 300 هزار یورو توسط سازمان استاندارد به کشور خبر داد.

بازگشت یک میلیون و 300 هزار یورو توسط سازمان استاندارد به کشور

به گزارش فارس، نیره پیروزبخت در یک نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گشت با اشاره به نامگذاری روز جهانی استاندارد با عنوان حفاظت از زمین با استانداردها گفت: از امروز تا پنج شنبه هفته جاری به عنوان هفته استاندارد نامگذاری شده که امروز با عنوان استاندارد و جهش تولید و آخرین روز که مصادف با روز جهانی استاندارد است، با عنوان حفاظت از زمین با استانداردها نامگذاری شده است.

وی با بیان اینکه طبق ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی که توسط پژوهشکده اتاق بازرگانی اجرا شده، سازمان استاندارد به عنوان یکی از 3 سازمانی که بیشترین رضایت مندی عملکرد را داشته اند، انتخاب شده است، در خصوص عملکرد سازمان استاندارد گفت: تا سال 92 معادل 18 مورد استاندارد بین المللی توسط ایران تدوین شده بود که این رقم تا پایان شهریور سال جاری به 52 مورد رسیده است.

وی توضیح داد: ایران تا سال 92 در 240 کمیته جهانی عضویت داشت که حالا به 313 کمیته رسیده است. در عین حال، تعداد شرکت های بازرسی کالا تا سال 92 معادل 88 مورد بود که در سال جاری به 104 مورد رسیده است.

پیروزبخت توضیح داد: تا سال 97 هیچ موافقت نامه ای با اتحادیه های بین المللی تأیید صلاحیت نداشته ایم ولی این رقم حالا به 5 مورد رسید.

وی ادامه داد: رتبه ایران در سازمان جهانی استاندارد در سال 92 معادل 31 بود که حالا به رتبه 21 دست یافته ایم. همچنین تا سال 92 تعداد توافق های بین المللی در زمینه استاندارد معادل 31 مورد بود که حالا به 66 مورد رسیده است.

وی توضیح داد: تا سال 92 تعداد استانداردهای ملی تدوین شده معادل 25 هزار و 800 مورد بود که این رقم تا به امروز به 34 هزار و 300 مورد رسیده است.

رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه تعداد کالاهای مشمول استاندارد اجباری برای تولید داخل تا سال 92 معادل 32 هزار مورد بوده است، گفت: این رقم در حال حاضر به 40 هزار و 400 مورد رسیده است.

به گفته وی، تا سال 92 معادل 20 هزار و 150 پروانه کاربرد نشان استاندارد در کشور صادر شده که حالا این رقم به 35 هزار و 536 مورد رسیده است.

وی ادامه داد: تا سال 92 معادل 293 مورد کالای وارداتی مشمول استاندارد اجباری بود که این رقم حالا به 1864 قلم رسیده است.

پیروزبخت در ادامه از برگرداندن یک میلیون و 300 هزار یورو توسط سازمان استاندارد به کشور خبر داد و در این مورد گفت: در یکی از مجامع بین المللی مربوط به اندازه شناسی عضویت داشتیم که این مجمع، عضویت ما را لغو کرده بود. از سال 91 درخواست عضویت مجدد در این مجمع را داده بودیم که آنها نیز با احتساب جریمه یک میلیون و 550 هزار یورویی بابت حق عضویت ایران از سال 57 به بعد، با عضویت مجدد ما موافقت کردند.

وی توضیح داد: این جریمه تقسیط شده بود و 300 هزار یورو نیز از این محل پرداخت شده بود اما ما وارد چانه زنی شدیم و موضوع را به صورت حقوقی پیگیری کردیم. در نتیجه توانستیم به آنها ثابت کنیم که با توجه به لغو عضویت ایران از سوی آن مجمع، نباید جریمه ای پرداخت کنیم که در نهایت این موضوع پذیرفته شد و 300 هزار یورویی که قبلاً به عنوان بخشی از جریمه پرداخت شده بود نیز به عنوان حق عضویت ایران تا سال 2022 لحاظ شد.

وی در خصوص معرفی واحدهای برگزیده کشوری در هفته استاندارد نیز گفت: با توجه به اینکه سال جاری به دلیل شرایط کرونا، مراسمی برگزار نمی شود اسامی 18 واحد برگزیده کشوری روز چهارشنبه اعلام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1471

به "بازگشت یک میلیون و 300 هزار یورو توسط سازمان استاندارد به کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت یک میلیون و 300 هزار یورو توسط سازمان استاندارد به کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید