بیماری قارچ سیاه با علائم سینوسی و خونریزی مخاط بروز می نماید

به گزارش تور آلمان ارزان، متخصص بیماری های عفونی، با اشاره به اینکه قارچ سیاه عموماً خود را با علائم سینوسی و خونریزی مخاط نشان می دهد، گفت: افراد با سیستم ایمنی پایین در معرض گرد و غبار قرار نگیرند.

بیماری قارچ سیاه با علائم سینوسی و خونریزی مخاط بروز می نماید

به گزارش خبرنگاران، علی اسداللهی امین، در برنامه طبیب در مورد بیماری قارچ سیاه شرح داد: قارچ سیاه یک عفونت قارچی و یک نوع کپک است که در کل جهان پخش است و معمولاً در خاک زندگی می نماید و در تابستان و پائیز بیشتر دیده می گردد، این بیماری در افراد سالم به دلیل سیستم ایمنی بالا عموما تأثیری ندارد اما در افرادی که سیستم ایمنی پائینی دارند قارچ به عروق تهاجم داشته و باعث خونریزی و به وجود آمدن لکه های سیاه رنگ در آن بخش می گردد.

وی ادامه داد: بیماری انواع مختلفی دارد و ممکن است ریه را درگیر کند که خودش را با سرفه، تنگی نفس و تب نشان می دهد، اگر سینوس ها و بینی و چشم را درگیر کند با تورم، افتادگی پلک ها و علائم سینوزیتی خودش را نشان می دهد. در حال حاضر عموماً دو تا سه هفته بعد از درگیری بیماری کرونا دیده می گردد و مکانیسم آن به این شکل است که خود ویروس کرونا باعث افزایش قند خون می گردد وقتی قند بالا رفت قارچ فرصت رشد و تکثیر پیدا می نماید، دیابتی ها هم که از قبل قندشان کنترل نیست و کورتونی که ما می دهیم هم باعث بالا رفتن قند شده که همین عامل زمینه رشد این قارچ را بیشتر می نماید.

این پزشک متخصص بعلاوه یادآور شد: گزارش هایی اعلام شده که این بیماری همراه با کروناست که در آن صورت چون فرد بستری است زود تشخیص می دهیم ولی در بیشتر موارد فرد مرخص شده و بعد علامت ها ایجاد می گردد که فرد باید سریع مراجعه کند، چون درمان آن تنها دارویی نیست و گاهی ما ناچار به تخلیه عضو آن بخش درگیر می شویم، لذا افراد باید با مشاهده علائمی همانند علائم سینوزیتی، احتقان و خونریزی از بینی، تب، سردرد، استفراغ خونی، مشاهده خون قطره قطره از بینی یا مخاط خونی در دهان و استفراغ خونی مکرر باید سریع به پزشک متخصص مراجعه نمایند.

اسداللهی امین با اشاره به اینکه ممکن است که بعضی به دلیل ابتلا به دیابت کنترل نشده به این بیماری دچار شوند، اظهار کرد: اگر این بیماری در سال یکی دو بار مشاهده می شده الان به دلیل کرونا به صورت چشمگیری افزایش پیدا نموده آن هم به دلیل استفاده از کورتون در افراد کرونایی است و دیابت کنترل نشده بعضی از افراد هم بعد از کرونا مزید بر دلیل شده و این خودش باعث بدتر شدن بیماری و علامت ها می گردد، لذا عموماً افراد سالم به طور طبیعی به آن دچار نمی شوند مگر اینکه بعد از کرونا قندشان بالا برود، گاهی هم ممکن است مغز درگیر گردد لذا تغییر در شرایط هوشیاری هم باید جدی گرفته گردد.

وی با تأکید بر اینکه این بیماری علاوه بر بینی، سینوس ها، ریه و چشم ها، حتی استخوان های بینی و کام دهان را هم درگیر نموده، توضیح داد: قارچ سیاه به نوعی با مختل شدن در خون رسانی عروق را درگیر می نماید تا بخش را از بین ببرد و گاهی با پیشرفت خود باعث تخلیه چشم می گردد تا بیماری به مغز و اعضای مجاور آسیب نرساند، گاهی هم ناچار به برداشتن بخش هایی از صورت می شویم. لذا اگر افراد به سرعت پس از مشاهده اولین علائم مراجعه نمایند ما در مراحل اولیه آن را با معاینه و اسکن و ام آر آی تشخیص داده و جلوی پیشرفت را خواهیم گرفت، چون در اثر پیشرفت آن گاهی بیماری مغز را درگیر نموده و قابل مشاهده نیست و منجر به فوت می گردد.

متخصص بیماری های عفونی بیمارستان امیراعلم ادامه داد: یک سری پیشگیری ها هست که به ویژه افراد دیابتی و افرادی که سیستم ایمنی پائینی دارند از جمله افرادی که شیمی درمانی می شوند و افراد پیوندی باید بیشتر رعایت نمایند، این افراد باید رعایت نمایند که قندشان کنترل شده باشد، در هیچ شرایطی در معرض گرد و غبار قرار نگیرند چراکه این بیماری بیشتر از خاک منتقل می گردد و چون این یک نوع کپک است، واگیردار نیست و از انسان به انسان منتقل نمی گردد.

وی در انتها هم یادآور شد: داروها هم داروهای سنگینی است که طولانی مدت باید استفاده گردد و گاهی ناچار هستیم که بیمار را تا دو ماه بستری کنیم، به هر حال این بیماری جدی است که باید زود تشخیص داده گردد. اما باید توجه داشته باشیم که قارچ سیاه نادر است و در حال حاضر به دلیل کرونا افزایش پیدا نموده است و بسیاری از بیماران هم به دلیل مراجعه سریع بدون آسیب و با بهبودی کامل مرخص شدند.

منبع: مهر

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 مرداد 1400 بروزرسانی: 4 مرداد 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1942

به "بیماری قارچ سیاه با علائم سینوسی و خونریزی مخاط بروز می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری قارچ سیاه با علائم سینوسی و خونریزی مخاط بروز می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید