توافق موقت تهران و سئول در خصوص آزادسازی دارایی ها و نفتکش، چرا سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران مهم است؟

به گزارش تور آلمان ارزان، خبرگزاری خبرنگاران- روزنامه کوریا هرالد در گزارشی با اشاره به سفر چانگ سیه کیون نخست وزیر کره جنوبی به تهران، نوشت که این سفر برنامه ریزی شده ممکن است نشان دهد دو دولت در خصوص آزادسازی دارایی های بلوکه شده ایران در بانک های سئول به توافق موقت رسیده باشند.

توافق موقت تهران و سئول در خصوص آزادسازی دارایی ها و نفتکش، چرا سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران مهم است؟

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری خبرنگاران، کوریا هرالد روز سه شنبه در این مطلب به نقل از دفتر نخست وزیری کره جنوبی یاداوری کرد: چانگ نخست وزیر کره ظرف چند روز آینده برای مذاکره در مورد آزاد سازی نفتکش توقیف شده کره جنوبی و ناخدای آن به ایران سفر می نماید.

این رسانه کره ای با اشاره به اینکه وزارت خارجه ایران هم این سفر را تایید نموده است، نوشت: با این حال تاریخ دقیقی برای انجام این سفر تعیین نشده است.

رسانه کره ای می افزاید: در حالی که دو دولت هنوز در مورد زمان بندی سفر رایزنی می نمایند، دفتر نخست وزیری کره اعلام نمود که به دنبال ترتیب دادن ملاقات بین چانگ و رئیس جمهوری اسلامی ایران حسن روحانی است.

گزارش می افزاید: از آنجا که توقیف این کشتی در میان گفت و گوهای دو کشور درباره آزادسازی 7 میلیارد دلار وجوه بلوکه شده ایران در سئول صورت گرفت، این پرونده باعث این برآورد شد که دولت ایران می خواهد با توقیف کشتی کره ای، فشارها را بر سئول افزایش دهد. اما تهران چنین ادعایی را رد و اعلام نمود این کشتی به دلیل رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی توقیف شده است.

کوریا هرالد نوشته است: سئول و تهران در حال رایزنی درباره چگونگی رهاسازی بخشی از وجوه بلوکه شده ایران به وسیله قرارداد تجارت بشردوستانه سوئیس بودند که برای تسهیل جریان کالاهای بهداشتی مانند واکسن های کرونا به ایران طراحی شده بود.

در ادامه این گزارش آمده است: در همین حال، نخست وزیر کره جنوبی که گفته می گردد پیگیر شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور است، احتمالاً استعفای خود را قبل یا بعد از سفر پیشنهاد خواهد نمود.

وی یکی از امیدهای مهم ریاست جمهوری از حزب لیبرال حاکم محسوب می گردد.

نخست وزیر کره جنوبی به زودی به ایران سفر می نماید

روز شنبه نیز رسانه های کره جنوبی به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش دادند که نخست وزیر کره جنوبی احتمالاً 22 فروردین ماه برای ملاقات با مقام های جمهوری اسلامی و رایزنی درباره شرایط نفتکش کره جنوبی به تهران سفر خواهد نمود.

وبگاه اس بی اس کره جنوبی در گزارشی با اشاره به برنامه سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران نوشت که چونگ سیه-کیون به محض انتها فرایند انتخاب مجدد نخست وزیر، به ایران سفر خواهد نمود و این اولین سفر خارجی وی از زمان تصدی دوباره بر سِمت نخست وزیری محسوب خواهد شد.

طبق این گزارش، یکی از مقام های عالی رتبه دولت کره جنوبی طی یک تماس تلفنی با وبگاه اس بی اس گفت که نخست وزیر چونگ در حال گذراندن آخرین مباحثات درباره طرح خود برای سفر به ایران پس از انتخاب مجدد به عنوان نخست وزیر کره جنوبی در هفتم ماه آوریل (18 فروردین ماه) است.

بر اساس این گزارش، احتمالاً نخست وزیر کره جنوبی در تاریخ 11 آوریل (22 فرودین ماه) به ایران سفر خواهد نمود و به دنبال ملاقات با حسن روحانی رئیس جمهور ایران است.

این رسانه کره ای در ادامه اضافه کرد، دیپلمات های کره جنوبی مدعی شده اند که طبق تحلیل ها، بحث ها در مورد آزادسازی نفتکش هانکوک چیمی کره جنوبی وارد مرحله نهایی شده است و به همین منظور چونگ شخصا به دنبال سفر به ایران است.

ایران احتمالا نفتکش کُره ای و کاپیتانش را آزاد می نماید

روز آدینه هفته گذشته نیز یک منبع دیپلماتیک کره جنوبی با اعلام پیشرفت ها خوب در مذاکرات با طرف ایرانی درباره نفتکش توقیف شده کره ای اطلاع داد که احتمالا به زودی این کشتی و کاپیتانش آزاد شوند.

خبرگزاری دولتی یونهاپ کره جنوبی در گزارشی ادعا نموده که احتمالا طی هفته آینده ایران نفتکش هانکوک چیمی این کشور و کاپیتان آن را آزاد کند.

این منبع دیپلماتیک که نخواست نامش فاش گردد، درباره رایزنی ها برای برطرف توقیف نفتکش کُره ای گفت: من متوجه این موضوع شدم که پیشرفت قابل توجهی در مذاکرات با ایران حاصل شده است.

به گفته این منبع دیپلماتیک کره جنوبی، نفتکش هانکوک چیمی و کاپیتانش احتمالا در آینده نزدیک آزاد خواهند شد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1790

به "توافق موقت تهران و سئول در خصوص آزادسازی دارایی ها و نفتکش، چرا سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران مهم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق موقت تهران و سئول در خصوص آزادسازی دارایی ها و نفتکش، چرا سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران مهم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید