روسیه و هند به رغم تحریم های آمریکا به همکاری با ایران ادامه می دهند

به گزارش تور آلمان ارزان، رئیس جمهوری روسیه و نخست وزیر هند در بیانیه مشترکی در سرانجام مذاکرات امروز خود، بر پایبندی به قطعنامه شورای امنیت در حمایت از برجام و ادامه همکاری های متقابل سودمند و قانونی دو کشور با جمهوری اسلامی ایران تأکید کردند.

روسیه و هند به رغم تحریم های آمریکا به همکاری با ایران ادامه می دهند

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل تور آلمان ارزان به نقل از خبرگزاری نووستی، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و نارندرا مودی نخست وزیر هند امروز (چهارشنبه) در حاشیه اجلاس مالی شرق در شهر ولادی وستوک، بیستمین نشست سران دو کشور را برگزار کردند.

در بیانیه مشترکی که در خاتمه مذاکرات رهبران دو کشور منتشر شد، تاکید شده است که روسیه و هند قصد دارند به همکاری های تجاری-مالی متقابل سودمند و قانونی خود با جمهوری اسلامی ایران ادامه دهند. در این بیانیه آمده است: مسکو و دهلی بر اهمیت اجرای کامل و موثر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در تامین صلح، امنیت و ثبات منطقه ای و بین المللی تاکید داشته و پایبندی کامل دو کشور به قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل که از توافقنامه هسته ای با ایران حمایت نموده را مورد تأیید قرار می دهند و بر این عقیده هستند که مسائل پیرامون این توافقنامه باید مسالمت آمیز و به وسیله گفت وگو حل و فصل گردد. در عین حال روسیه و هند عزم پایدار خود برای ادامه همکاری های متقابلاً سودمند و قانونی خود با جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف تجاری-مالی را اعلام می نمایند.

در این بیانیه همچنین در این بیانیه همچنین تاکید شده است که روسیه و هند بر رعایت اصول احترام به استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی کشور سوریه اصرار داشته و خواهان حل و فصل مسائل در این کشور تنها به وسیله دیپلماسی و ادامه گفت وگوهای سازنده، از جمله در چارچوب مذاکرات آستانه هستند.

رهبران روسیه و هند در این بیانیه بر ادامه تقویت دنیا چندقطبی و نقش مرکزی سازمان ملل در حل و فصل مسائل دنیای تاکید نموده و خواهان رعایت کامل حقوق بین الملل از جمله اصل عدم دخالت در امور داخلی سایر کشورها شدند. در این سند همچنین آمده است: روسیه و هند خواهان اصلاح ساختار شورای امنیت سازمان ملل هستند، به گونه ای که منعکس نماینده واقعیات دنیا امروز باشد و این ارگان مهم بین المللی را کارآمدتر و موثرتر در حل و فصل مسائل مربوط به صلح و امنیت دنیای کند.

ولادیمیر پوتین هم در خاتمه مذاکرات خود با نخست وزیر هند اعلام نمود که دو کشور درباره بسته کاملی از اسناد دوجانبه به توافق رسیده اند. به گفته وی، این توافقات در زمینه های تجاری-سرمایه گذاری ، همکاری های نظامی-فنی و در عرصه صنعت، آموزش و فرهنگ است که این توافقات در بیانیه مشترک به امضا رسیده بین طرفین تعیین شده است.

رئیس جمهوری روسیه همچنین تاکید نمود که بیانیه مشترک امروز به افتخار اعتماد متقابل و مشارکت در حال تقویت روسیه و هند در عرصه های همکاری جدید بوده و بیانگر تعمیق روابط دو کشور، از جمله هماهنگی سیاست خارجی دو کشور است. وی یادآور شد که مواضع مسکو و دهلی در بسیاری از مسائل کلیدی در دستور کار بین المللی یا بسیار نزدیک یا کاملاً مطابق با یکدیگر است.

لازم به یادآوری است که اجلاس مالی شرق از تاریخ 3 الی 6 سپتامبر (12-15 شهریور ماه) در شهر ولادی وستوک روسیه در حال برگزاری است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 557

به "روسیه و هند به رغم تحریم های آمریکا به همکاری با ایران ادامه می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه و هند به رغم تحریم های آمریکا به همکاری با ایران ادامه می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید