سردرگمی مالزی به خاطر تحریم های آمریکا علیه ایران

به گزارش تور آلمان ارزان، مالزی شاهد موجی از اعتراضات علیه بسته شدن حساب های بانکی بوده که بیشتر متعلق به مهاجرانی از کشورهای مسلمان از جمله ایران بوده است.

سردرگمی مالزی به خاطر تحریم های آمریکا علیه ایران

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش تور آلمان ارزان به نقل از آناتولی، مالزی شاهد موجی از اعتراضات علیه بسته شدن حساب های بانکی بوده که بیشتر متعلق به مهاجرانی از کشورهای مسلمان از جمله ایران بوده است.

بسته شدن این حساب ها توسط بانک های مالزی عمدا و تحت فشار سایر کشورها از جمله آمریکا اجرا شده است.

در روز چهارشنبه حداقل 4353 تبعه قانونی مالزی دادخواستی علیه دو بانک این کشور به خاطر بسته شدن حساب هایشان داده اند.

بسته شدن این بانکها حدود 6 ماه پیش توسط می بنک و سی آی ام بی، دو بانک بزرگ مالزی شروع شد.

طبق گفته منابع، شهروندانی که حساب هایشان بسته شده از کشورهایی مانند ایران، الجزایر، عراق، نیجریه ،سوریه ، اکراین و یمن بوده اند.

مالزی معین ننموده چند حساب بانکی متعلق به اتباع خارجی بسته شده اند ولی رسانه داخلی این کشور اعلام نمود هزاران حساب بانکی تحت تاثیر قرار گرفته اند.

یکی از منابع مطلع گفت این اقدام برای به حداقل رساندن خطرات تجارت این کشور مخصوصاً با آمریکا و به توصیه هیئت ضد پولشویی این دو بانک اجرا شده است.

ماهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی گفت که این کشور به خاطر تحریم های یکجانبه واشنگتن علیه تهران نمی تواند با ایران تجارت داشته باشد.

وی در حاشیه سی و پنجمین اجلاس آسه آن تأکید کرد که این اقدام مخالف قانون است.

ماهاتیر گفت: هیچ قانونی در سازمان ملل وجود ندارد که طبق آن، اگر یک کشور از کشور دیگری راضی نبود بتواند آن را تحریم کند و کشورهای دیگری را هم که با آن تجارت دارند تحریم کند.

ماهاتیر در اکتبر گفت که مالزی تحت فشار نهاد های خاصی قرار گرفته است تا حساب های بانکی شرکتها و اشخاص ایرانی را در مالزی به خاطر تحریم ها علیه ایران ببندد.

نخست وزیر مالزی گفت: روابط ما با ایران بسیار خوب است ولی ما تحت فشار زیادی از سوی مقامات خاصی قرار داریم که حدس زدن آن سخت نیست.

طبق آمار دولت ایران، مالزی سومین مقصد بزرگ صادرات این کشور است و دومین صادر کننده کالا به ایران.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: متاسفانه تحت تاثیر تروریسم مالی آمریکا، بعضی بانکهای مالزی محدودیت هایی برای باز کردن حساب و ارائه خدمات برای اتباع ایرانی ایجاد نموده است.

وی اظهار امیدواری کرد که کشور مالزی اقدامات مناسبی بر اساس حسن نیت در پیش خواهد گرفت و موضعی واضح علیه تحریم های یکجانبه خواهد داشت تا راه حلی برای این مشکل پیدا کند.

2

منبع: تسنیم
انتشار: 15 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 700

به "سردرگمی مالزی به خاطر تحریم های آمریکا علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سردرگمی مالزی به خاطر تحریم های آمریکا علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید