صبحانه ای آفریقایی که به جنگ انتها داد

به گزارش تور آلمان ارزان، در شمال آفریقا و کشورهایی نظیر مراکش، تونس، لیبی و الجزایر، بازماندگان اقوام بربر، عید ایدرنان را جشن گرفته و با صبحانه ای خوشمزه به استقبال صلح می فرایند.

صبحانه ای آفریقایی که به جنگ انتها داد

اگرچه در دورانی مدرن و از جهاتی پست مدرن زندگی می کنیم، اما جوامعی هستند که هنوز درگیر آیین ها و سُنن خود بوده و از سیر تحولات سریع دنیای صنعتی و تکنولوژیک به دور مانده اند. با این حال این سبک از زندگی مواهب خاص خود را هم دارد؛ جایی که قانون کاری از پیش نبرد، سنت پادرمیانی می نماید تا مسائل ریشه دار و غامض به روش گذشتگان حل شود.

قرن ها پیش وقتی که قبایل بومی بدوی در شمال آفریقا با هم می جنگیدند، وقوع یک آتش بس باعث اتفاق جالبی شد و آن این بود که یکی از شرایط توقف جنگ این بود که دو قبیله متخاصم موظف هستند که برای یکدیگر صبحانه تهیه نمایند تا صلح برقرار شود!

اکنون چند قرن گذشته است، با این حال شرایط زیاد هم تغییر ننموده، فرزندی از نسل همان جنگجویان باستانی می گوید که آن ها، رسم غذا درست کردن برای یکدیگر را از اجدادشان به ارث برده اند تا از این طریق از وقوع جنگ دوباره جلوگیری نموده باشند. یکی از زنان محلی از این می گوید که چطور همه آن ها راز و رمز پخت آفارنو (نوعی نان سنتی محلی) را می دانند؛ گویا این غذا به انتخاب اول اعیاد و مهمانی های آن ها بدل شده باشد.

قدمت نانِ آفارنو، این پیغام آور صلح، به هزار و دویست سال پیش بازمی شود، زمانی که اقوام بومی شمال آفریقا، موسوم به بربرها دست به جنگی دنباله دار زده بودند؛ در نهایت آتش بسی رخ داد که یکی از شرایط آن این بود: قبایل درگیر باید برای یکدیگر صبحانه درست نمایند

از اینجا بود که جنگ تمام و در عوض پخت نانِ آفارنو شروع شد. اکنون این حادثه تبدیل به بخشی از آداب و رسوم آن ها شده و مردم محلی به شکرانه انتها جنگ قبایل اجدادیشان، آن را تحت عنوان جشن سالانه ایدرنان و به عنوان سال نوی محلی، جشن می گیرند.

یکی از اهالی می گوید این رویداد سالانه مصادف با ماه ژانویه است و غذاهایی که به این مناسبت طبخ می شوند، شامل اسفِنج (نوعی نان پیراشکی) و دیگری نوعی حریره بادام به همراه عسل هستند که با نان سنتی آفارنو که غذای اصلی این مراسم بوده و به سبک و سیاق اجداد بربر شمال آفریقا طبخ و میل می شود، همراه می شوند.

یکی از زنان محلی می گوید نان آفارنو از نوعی خمیر طبیعی و نمک تهیه می شود، به این خمیر، آرد هم اضافه می شود تا به قوام آن یاری کند؛ در همین حین تنور سنگی هم افروخته می شود تا نان با حرارت آن پخته شود. کارِ آفارنو که تمام می شود، نوبت اسفِنج می رسد تا با حرارت سنگ ها آماده شود، عسل و روغن آرگن (نوعی روغن از درختی مراکشی) هم اضافه می شوند، همه این ها برای غذایی است که هنگام صبحِ عید و به عنوان صبحانه به سبکی سنتی تهیه می شود.

آیین ایدرنان یکی از شادترین روزهای سال را برای مردم رقم می زند و باعث می شود تا از بودن کنار یکدیگر لذت ببرند، آنچه معنای واقعی صلح را در بر دارد.

تقویم بربرهای آفریقایی از 950 سال قبل از میلاد مسیح شروع می شود، پس سال جاری سالی است که آن ها سال 2968 را براساس تقویم خود جشن می گیرند؛

لیبی، الجزایر، تونس و مراکش کشورهای شمال آفریقا هستند، کشورهایی که همچنان سکونتگاه بازماندگان قبایل بربر شمال آفریقا بوده و عید ایدرنان در میان بربرهای این کشورها جشن گرفته می شود.

منبع: کجارو / bbc.com
انتشار: 4 اسفند 1400 بروزرسانی: 4 اسفند 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 2182

به "صبحانه ای آفریقایی که به جنگ انتها داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صبحانه ای آفریقایی که به جنگ انتها داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید