طراحی و ساخت ماهواره های ظفر 1 و 2 حاصل فعالیت 400 هزار نفر ساعت است

به گزارش تور آلمان ارزان، رئیس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: برای طراحی و ساخت ماهواره های ظفر 1 و 2 حدود 400 هزار نفر ساعت فعالیت کردند.

طراحی و ساخت ماهواره های ظفر 1 و 2 حاصل فعالیت 400 هزار نفر ساعت است

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت طراحی کاتالوگ a4 از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، حسین بلندی رییس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت ایران در حاشیه مراسم تحویل ماهواره های ظفر 1 و 2 در جمع خبرنگاران، طراحی و ساخت این ماهواره را حاصل سه سال فعالیت دانشمندان مرکز تحقیقات دانست و گفت: در سه سال گذشته حدود 400 هزار نفر ساعت بر روی طراحی و ساخت این ماهواره ها فعال بوده اند و تحویل این ماهواره ها بر اساس اقتصاد مقاومتی بوده است.

وی، ماهواره ظفر 1 را مجهز به دوربین 25 متری و ظفر 2 را مجهز به دوربین رنگی 16 متر دانست و اظهار کرد: هر دو ماهواره از محموله ذخیره و ارسال داده برخوردار هستند، به گونه ای که 256 کاربر در جهان می توانند با این ماهواره ارتباط برقرار نمایند و ارسال و دریافت پیغام داشته باشند.

بلندی با بیان این که این ماهواره در پوشش ایستگاه های زمینی مجهز به موبایل ماهواره ای است، خاطر نشان کرد: این امر موجب می گردد که دو نفر بتوانند با موبایل با یکدیگر تماس داشته باشند. این ماهواره ها همچنین مجهز به محموله اندازه گیری تشعشات فضایی هستند که این محموله جزو فناوری های روز جهان به شمار می رود.

به گفته وی، برای طراحی و ساخت این ماهواره ها حدود 4 تجهیز از خارج از کشور تهیه و مابقی تجهیزات نیز در داخل کشور طراحی و ساخته شده اند.

وی با بیان این که در این پروژه دو موضوع هزینه محصول و مهندسی سیستم به طور کامل عملیاتی شده است، ادامه داد: علاوه بر آن کلیه تست های ماهواره که طبق استاندارد باید انجام گردد، در این دو ماهواره اجرا شده است که از آن جمله می توان به تست های EMC تشعشع و تست های محیطی اشاره نمود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت با بیان این که امروز این دانشگاه در نوزدهمین سالگرد تاسیس خود واقع شده است، گفت: مسئولیت پرتاب این ماهواره با سازمان فضایی نیست، بلکه این سازمان پس از تحویل ماهواره با انجام هماهنگی با مراجع ذی ربط اقدام به پرتاب آن خواهد نمود.

بلندی به بیان تفاوت های ماهواره های ساخته شده در این دانشگاه پرداخت و اظهار کرد: ماهواره نوید که اولین ماهواره طراحی شده در این دانشگاه بوده است، دارای عمر دو ماهه است و پس از پرتاب به مدت 53 روز عملکرد موفقی داشته است.

رئیس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت ایران ماهواره مبین یا تدبیر این دانشگاه را مجهز به دوربین 100 متری با عمر مداری دو ماه توصیف کرد و گفت: ماهواره ظفر در مدار 500 کیلومتری و راستا دایروی طراحی شده است و عمر مداری آن یک سال و نیم پیش بینی شده است.

به گفته وی، بر اساس طراحی این ماهواره انتظار می رود که عمر مداری ظفر بین یک و نیم تا دو و نیم سال باشد.

وی با تاکید بر این که این ماهواره فاقد موتور سوخت است، یادآور شد: موتور سوخت برای افزایش طول عمر مداری ماهواره ها به کار گرفته می گردد و ما در این ماهواره موتور سوخت نداریم، بلکه عملگر ها و سنسور ها کار مشخص و کنترل شرایط ماهواره را انجام خواهند داد.

رئیس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت ایران با بیان این که ماهواره نوید مجهز به دوربین 400 متری بوده است، گفت: ماهواره ظفر 1 مجهز به دوربین 25 متری است و تعداد دفعات و حجم تصاویری که می تواند جابجا کند غیر قابل تصور است و می توان گفت: 300 تا 400 درصد نسبت به ماهواره های نوید و تدبیر ارتقای فناوری دارد.

وی با تاکید بر این که ماموریت هر دو ماهواره ظفر 1 و 2 یکی است، گفت: تفاوت این دو ماهواره در نوع دوربین های آن ها است که یکی از این دوربین ها بومی شده است. در ماهواره ظفر 1 دوربین با دقت 25 متر و در ظفر 2 دوربین 16 متری رنگی تعبیه شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 861

به "طراحی و ساخت ماهواره های ظفر 1 و 2 حاصل فعالیت 400 هزار نفر ساعت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی و ساخت ماهواره های ظفر 1 و 2 حاصل فعالیت 400 هزار نفر ساعت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید