نرخ تورم دی ماه به 32.3 درصد رسید

به گزارش تور آلمان ارزان، مرکز آمار ایران اظهار داشت: نرخ تورم سالانه دی ماه به 32.2 و نرخ تورم ماهانه دی ماه به 1.8 درصد رسیده است.

نرخ تورم دی ماه به 32.3 درصد رسید

به گزارش گروه مالی تور آلمان ارزان، به نقل از مرکز آمار، نرخ تورم سالانه دی ماه به 32.2 و نرخ تورم ماهانه دی ماه به 1.8 درصد رسیده است.

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در دی ماه 1399 به عدد 46.2 درصد رسیده است؛ یعنی خانوار های کشور به طور میانگین 46.2 درصد بیشتر از دی 1398 برای خرید یک مجموعه کالا ها و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

نرخ تورم نقطه ای دی ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل 1.4 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 2.0 واحد درصدی به 59.9 درصد و گروه کالا های غیر خوراکی و خدمات با افزایش 1.2 واحد درصدی به 39.9 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوار های شهری 45.5 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 1.3 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوار های روستایی 49.8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.8 واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه دی 1399 به 1.8 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.2 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالا های غیر خوراکی و خدمات به ترتیب 0.9 درصد و 2.3 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار های شهری 1.9 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل، بدون تغییر است. هم چنین این نرخ برای خانوار های روستایی 1.7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.0 واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه دی ماه 1399 برای خانوار های کشور به 32.2 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.7 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوار های شهری و روستایی به ترتیب 32.2 درصد و 32.5 درصد می باشد که برای خانوار های شهری 1.7 واحد درصد افزایش و برای خانوار های روستایی 2.0 واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه شیر، پنیر و تخم مرغ (تخم مرغ، پنیر پاستوریزه)، گروه روغن ها و چربی ها (روغن نباتی جامد، کره پاستوریزه، روغن مایع) و گروه میوه و خشکبار (موز، انار) می باشد. در گروه عمده کالا های غیر خوراکی و خدمات، گروه مبلمان و لوازم خانگی (انواع شوینده، بخاری گازی)، گروه تفریح و فرهنگ (گل طبیعی، لوازم تحریر)، پوشاک و کفش بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

همچنین گروه های گوشت قرمز و گوشت ماکیان (مرغ ماشینی) و گروه سبزیجات (گوجه فرنگی، فلفل دلمه، کاهو) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در دی ماه 1399 برای دهک های مختلف هزینه ای از 29.8 درصد برای دهک اول تا 39.3 درصد برای دهک دهم است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1683

به "نرخ تورم دی ماه به 32.3 درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم دی ماه به 32.3 درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید