نرخ تورم یک سال منتهی به دی ماه 32.3 درصد اعلام شد

به گزارش تور آلمان ارزان، مرکز آمار، نرخ تورم سالانه دی ماه به 32.2 و نرخ تورم ماهانه دی ماه به 1.8 درصد رسیده است. همچنین در این ماه نرخ تورم نقطه ای به عدد 46.2 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 46.2 درصد بیشتر از دی 1398 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

نرخ تورم یک سال منتهی به دی ماه 32.3 درصد اعلام شد

نرخ تورم نقطه ای دی ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل 1.4 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 2.0 واحد درصدی به 59.9 درصد و گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات با افزایش 1.2 واحد درصدی به 39.9 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 45.5 درصد است که نسبت به ماه قبل 1.3 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 49.8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.8 واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه دی 1399 به 1.8 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.2 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 0.9 درصد و 2.3 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 1.9 درصد است که نسبت به ماه قبل، بدون تغییر است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 1.7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.0 واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه دی ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 32.2 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.7 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 32.2 درصد و 32.5 درصد است که برای خانوارهای شهری 1.7 واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی 2.0 واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه شیر، پنیر و تخم مرغ (تخم مرغ، پنیر پاستوریزه)، گروه روغن ها و چربی ها (روغن نباتی جامد، کره پاستوریزه، روغن مایع) و گروه میوه و خشکبار (موز، انار) است. در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، گروه مبلمان و لوازم خانگی (انواع شوینده، بخاری گازی)، گروه تفریح و فرهنگ (گل طبیعی، لوازم تحریر)، پوشاک و کفش بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

همچنین گروه های گوشت قرمز و گوشت ماکیان (مرغ ماشینی) و گروه سبزیجات (گوجه فرنگی، فلفل دلمه، کاهو) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در دی ماه 1399 برای دهک های مختلف هزینه ای از 29.8 درصد برای دهک اول تا 39.3 درصد برای دهک دهم است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1670

به "نرخ تورم یک سال منتهی به دی ماه 32.3 درصد اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم یک سال منتهی به دی ماه 32.3 درصد اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید