4 توصیه برای حفظ سلامت روان در محیط کار

به گزارش تور آلمان ارزان، هیچ مکانی نمی تواند نسبت به محل کار، جایی که افراد هر روز زمان زیادی را در آن می گذرانند، تأثیر زیادی بر سلامت روان بگذارد.

4 توصیه برای حفظ سلامت روان در محیط کار

به گزارش تور آلمان ارزان، متخصصان و روانشناسان راه حل های زیادی برای مدیریت سلامت روان در محیط کار توصیه نموده اند که رعایت آن ها برای تمامی شاغلانی که به سلامت روان خود اهمیت می دهند، لازم است.

در ادامه چهار توصیه به نقل از سایت خبری فری ملیژیاتودی برای حفظ سلامت روان در محیط کار آورده شده است:

1) به استراحت های صحیح فیزیکی توجه کنید

بسکمک از افراد در زمان های فراغت خود در محیط کار به جست وجو در تلفن های همراه خود، نشستن و بستن چشم های خود پشت میز کار یا قدم زدن میان جایگاه ها اکتفا می نمایند اما بهتر است بدانید این نوع از استراحت نه تنها برای سلامت جسمی بلکه برای سلامت روانی شما نیز مفید نخواهد بود.

زندگی اداری به قدر کافی ایستا و بی حرکت هست و شما برای حفظ سلامت خود نباید از ورزش کردن و داشتن فعالیت فیزیکی هنگام کار غافل شوید.

ورزش به انتقال خون سرشار از اکسیژن به مغز شما و داشتن خواب بهتر در شب کمک می نماید و شما را در معرض هوای تازه و فضای بیرون از خانه و محیط کار قرار می دهد که همه این موارد در نهایت برای خلق و خو و وضعیت کلی سلامت روانی شما مفید است.

2) با دیگران مهربان باشید

مهربانی با دیگران به دو دلیل توصیه می گردد. اول آن که همه افراد در زندگی خود دچار مسائلی هستند که دیگران از آن ها بی خبرند و رفتارهای محبت آمیز دیگران می تواند در راستا حل مسائل آن ها بسیار کمک رسان باشد. این امر منجر به قدردانی افراد از شما می گردد. دوم آن که این کار برای ذهن خود شما نیز مفید است، مهربان بودن با دیگران و جست وجوی راه هایی برای حمایت از اطرافیان در حقیقت باعث افزایش شادی شما می گردد.

به باور روانشناسان نشان دادن کمی محبت و عطوفت به دیگران و استفاده از جملات مثبت و محبت آمیز تاثیری شگرف در روحیه خود افراد دارد و در صورتی که این رویه برای مدتی طولانی حفظ گردد، تاثیرات آن بسیار چشمگیر خواهد بود.

3) مرز بین زندگی و شغل خود را تعیین کنید

یکی از مسائلی که افراد فریلنسر با آن دست و پنجه نرم می نمایند این است که اجازه ندهند تا کارشان وارد زندگی خصوصی آن ها گردد. این امر ممکن است برای افراد با کارهای اداری نیز ایجاد گردد.

مرزبندی های خود را میان زندگی شخصی و کاری خود تعیین کنید و در زمان بندی کار و استراحت خود قاطع باشید. اگر محیط کار شما و مسائل کاری در تمام زمان های شبانه روز به اولویت تبدیل گردد و تمام جنبه های زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد، احتمال ابتلا به افسردگی در شما افزایش خواهد یافت. در حالی که اگر شما در تعیین مرزبندی ها سختگیر باشید، باعث افزایش بهره وری شما می گردد و به شما امکان می دهد آرامشجسمی و روحی بسیار مؤثرتری داشته باشید.

توجه داشته باشید که در زمان کار باید تمام تمرکز خود را روی مسائل کاری و در زمان استراحت تمام ذهن خود را معطوف به مسائل شخصی خود سازید تا در هر دو جنبه زندگی خود به فردی پیروز تبدیل شوید.

4) افکار خود را به اشتراک بگذارید

فضای ایده آل برای محیط کار باید به گونه ای باشد که به حریم خصوصی افراد احترام گذاشته گردد اما در صورت لزوم باید فضای بیان احساسات و به اشتراک گذاشتن افکار نیز فراهم باشد.

محیط های کاری مدرن به تدریج آموخته اند که نگه داشتن احساسات یا احساس افسردگی و اضطراب نه تنها برای سلامتی مضر است بلکه برای محیط کاری نیز آسیب زا است.

یکی از توصیه های روانشناسان به کارفرمایان این است که فضاهایی را در اختیار کارمندان خود بگذارند تا افراد بتوانند مسائل خود را با دیگر افراد در میان بگذارند و از آن ها کمک بگیرند. به اشتراک گذاشتن این مسائل می تواند تأثیر بسیار بزرگی در احساس شما نسبت به همکارانتان داشته باشد، هر چقدر هم که احساس کنید این کار ناخوشایند یا سخت خواهد بود، تاثیرات مثبت آن بر سلامت روانی شما قابل چشم پوشی نیست.

کارفرمایان نیز باید بدانند که کوشش برای پرورش جو مثبت در محیط های کاری بسیار مهم است و در صورتی که کارمندان از وضعیت سلامت روان مطلوب تری برخوردار باشند، بازده کاری بالاتری خواهند داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 744

به "4 توصیه برای حفظ سلامت روان در محیط کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 توصیه برای حفظ سلامت روان در محیط کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید