70 درصد ظرفیت صنعت سنگ بدون استفاده مانده است

به گزارش تور آلمان ارزان، به گفته دبیر انجمن سنگ ایران، واحدهای این صنعت با وجود ظرفیت 180 میلیون مترمربعی فقط با حدود یک سوم ظرفیت اسمی خود مشغول به کار هستند؛ بنابراین مهمترین اولویت این صنعت فعال شدن ظرفیت های خالی مانده است.

70 درصد ظرفیت صنعت سنگ بدون استفاده مانده است

احمد شریفی در گفت وگو با تور آلمان ارزان، اظهار کرد: به طور تقریبی ظرفیت صنعت سنگ ایران 180 میلیون متر مربع در شش هزار واحد فرآوری است که میزان فراوریاتشان به حدود 60 میلیون متر مربع می رسد که از این میزان، 10 میلیون متر مربع صادر و 50 میلیون آن صرف تأمین احتیاج داخل می گردد.

وی توضیح داد: در امسال به دلیل کاهش ساخت و ساز، فراوری نیز محدود شده است. در سال 1391 میزان ساخت و ساز در حدود 140 میلیون متر مربع زیربنا بوده است در حالی که در حال حاضر این رقم بین 50 الی 60 میلیون متر مربع در نوسان است. بنابراین کاهش چشمگیر ساخت و ساز که در امسال ایجاد شده و قطعاً تا سال آینده هم ادامه خواهد داشت، باعث شده رونقی که در مصرف سنگ در داخل وجود داشت از بین برود.

وی اضافه نمود: بخش عمده واحدهای فرآوری فراوریکننده هایی هستند که کیفیت صادراتی ندارند و محصولاتشان در مصارف داخلی قابل عرضه است؛ لذا بایستی حرکت اساسی از سوی دولت و مجموعه وزارت صمت صورت گیرد. در این زمینه باید واحدهای فرآوری تشویق و امکانات در اختیارشان قرار گیرد. همچنین ضروری است که مسائلی همچون مسائل مدیریتی، نقدینگی در گردش و مسائل سخت افزاری سیستم حل شده و ارتقای کیفی در راستای فراوری سنگ استاندارد ایجاد گردد.

شناسایی بازارهای هدف؛ راه احیای دوباره صنعت سنگ

شریفی مهمترین اقدام ضروری برای احیای دوباره این صنعت را شناسایی بازارهای هدف دانسته و معتقد است که بایستی تسهیلات ارائه و امکانات فراهم گردد تا محصولات در بازارهای هدف عرضه شوند. این حرکت اساسی، مقداری زمان بر بوده و عزم جدی دولت و وزارت صمت را می طلبد تا پتانسیل موجود برای صادرات که در حال حاضر در حد 10 میلیون متر مربع است، به حداقل 50 میلیون متر مربع برسد؛ چرا که بازار بین المللی ظرفیت پذیرش و جذب این افزایش فراوری کمی و کیفی را دارد اما عوامل متعدد باعث شده که ایران در صنعت سنگ در حجم صادرات 10 میلیون متر مربعی باقی بماند.

دبیر انجمن سنگ ایران در رابطه با شناسایی بازارهای هدف و ایجاد امکانات و تسهیلات در آنها اعلام کرد که اقداماتی همچون ایجاد نمایشگاه های دائمی، انبارهای دائمی، حمایت دولتی در راستای تجمیع واحدهای صنعتی و شرکت های مدیریت صادرات و همچنین ارتقای کیفیت و فرهنگ صادرات نیز در این صنعت می تواند یاری کننده باشد؛ چرا که سرمایه گذاری ها انجام شده و پتانسیل ها در این زمینه موجود است و می توان از این رکود ایجاد شده نجات یافت.

وی گفت: تعداد زیادی از واحدهای فرآوری سنگ تعطیل شده اند چرا که وقتی از شش هزار واحد موجود با ظرفیت 180 میلیون متر مربعی، تنها یک سوم ظرفیت فعال است، طبیعی است که بسیاری از واحدهای فرآوری تعطیل شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 292

به "70 درصد ظرفیت صنعت سنگ بدون استفاده مانده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "70 درصد ظرفیت صنعت سنگ بدون استفاده مانده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید