افسردگی پس از تعطیلات را جدی بگیرید

به گزارش تور آلمان ارزان، اگرچه تحقیقات نشان داده است که تعطیلات به بهبود خلق وخو، کاهش استرس روانی و افزایش رضایت از زندگی یاری کند، اما این اثرات مثبت ممکن است در هفته اول پس از تعطیلات ناپدید شوند و افراد را با سندرم پس از تعطیلات روبرو کند.

افسردگی پس از تعطیلات را جدی بگیرید

مطالعات متعدد نشان داده اند که تعطیلات استرس را کاهش می دهد و حس خوشحالی، انرژی و شادابی را تقویت می نماید.

اما بسیاری از محققان به نتیجه شگفت انگیزی دست یافته اند که شادی تعطیلات معمولاً دوام ندارد و وقتی تعطیلات به خاتمه می رسد، افراد در عرض چند روز، نه تنها به سطح اولیه شادی بازمی گردند بلکه گاهی ممکن است دچار افسردگی، غم و اندوه و ناامیدی شوند.

افسردگی پس از تعطیلات چیست؟

پس از تعطیلات، بازگشت به روال روزمره می تواند باعث ناراحتی، اضطراب و افسردگی گردد. افسردگی پس از تعطیلات دارای علائم مشخصی از اضطراب یا اختلال خلقی است، ازجمله تحریک پذیری، بی خوابی، مشکل در تمرکز و نداشتن انرژی کافی. اما برخلاف افسردگی بالینی، پریشانی پس از تعطیلات کوتاه مدت است. علائم ممکن است تا 2 هفته پس از تعطیلات ادامه داشته باشد و در زندگی روزمره فرد ازجمله روابط شخصی و عملکرد کار یا تحصیل، اختلال ایجاد کند.

اگرچه احساس غم و اندوه یا افسردگی بعد از تعطیلات غیرمعمول نیست -، اما توجه به مدت زمان ماندگاری این احساسات ضروری است چراکه افسردگی بعد از تعطیلات ممکن است در صورت تداوم به یک بیماری جدی روانی تبدیل گردد.

چه زمانی غم و اندوه پس از تعطیلات را باید جدی گرفت؟

علائم افسردگی بعد از تعطیلات - ازجمله احساس غمگینی یا اضطراب مدام، احساس ناامیدی یا بدبینی، احساس گناه-بی ارزشی یا درماندگی، از دست دادن علاقه به فعالیت های لذت بخش، خستگی یا کمبود انرژی، مشکل در تمرکز، تغییر در الگوی خواب، تغییر اشتها، تغییر وزن و افکار یا اعمال خودکشی- می تواند شبیه علائم افسردگی بالینی باشد.

بنابراین، تجربه بعضی از این موارد تقریباً روزانه و در بیشتر ساعات روز، به مدت 2 هفته یا بیشتر می تواند نشان دهنده افسردگی جدی باشد، زیرا افسردگی بعد از تعطیلات کوتاه تر خواهد بود و برای زندگی روزمره مضر نخواهد بود. به طورکلی، افسردگی بعد از تعطیلات برای مدت کوتاهی مانند 2 تا 3 هفته دوام می آورد. چنانچه افسردگی پس از تعطیلات بیش از یک ماه باقی ماند، باید به پزشک مراجعه گردد.

چرا بعضی افراد دچار افسردگی پس از تعطیلات می شوند؟

تحقیقات نسبتاً کمی در خصوص این موضوع وجود دارد، اما اتفاق نظر کارشناسان بر این است که کاهش آدرنالین، عامل اصلی افسردگی پس از تعطیلات است. درواقع، قطع ناگهانی هورمون های استرس پس از یک رویداد مهم مثل مراسم عروسی، یک کار ضرب الأجلی مهم یا تعطیلات، می تواند تأثیر عمیقی بر سلامت بیولوژیکی و روانی ما داشته باشد.

علاوه بر این، با آغاز تعطیلات ناخودآگاه تغییراتی درروند زندگی ایجاد می گردد که این تغییرات می تواند منجر به افسردگی پس از تعطیلات گردد. به عنوان مثال، تعطیلات برای بعضی افراد هزینه بر است؛ همین مسئله باعث می گردد که این افراد بعد از تعطیلات دچار فشار مالی شده و بالطبع استرس مضاعفی را تجربه نمایند. تغییر رژیم غذایی در تعطیلات می تواند مقصر دیگری بر افسردگی پس از تعطیلات باشد.

بسیاری از ما در طول تعطیلات بیش از زمان های دیگر از غذا های ناسالم استفاده می کنیم. تحقیقات نشان می دهد که غذا های ناسالم و پرخوری به سرعت منجر به افسردگی می گردد. بعلاوه خواب ناکافی در سفر، تماشای فیلم های آخر شب و بیدار ماندن های شبانه به طور قابل توجهی در برنامه خواب اختلال ایجاد می نماید و این مسئله با خاتمه تعطیلات می تواند منجر به بروز افسردگی گردد.

چگونه بر افسردگی پس از تعطیلات غلبه کنیم؟

اگر افسردگی پس از تعطیلات را تجربه می کنید - یا می خواهید از وقوع آن ها در آینده جلوگیری کنید - بعضی از مداخلات اساسی در سبک زندگی می توانند به شما یاری نمایند. در اینجا چندراه برای رهایی از افسردگی پس از تعطیلات وجود دارد:

خود مراقبتی را تمرین کنید

کمی وقت بگذارید تا احساس خود را تجزیه وتحلیل کنید و راه هایی برای بهبود خلق وخوی خود پیدا کنید. کار هایی را انجام دهید که احساس بهتری به شما می دهد. پس از چند روز پرخوری و اختلال خواب، بدن شما احتیاج به مراقبت از خود دارد. خواب باکیفیت، ورزش منظم و رژیم غذایی غنی از مواد مغذی - سنگ بنای سبک زندگی سالم برای تقویت خلق وخو و مدیریت علائم افسردگی است که به وسیله متخصصان توصیه می گردد.

زمانی را برای تفریح برنامه ریزی کنید

بازگشت به تفریح کمتر و کار بیشتر ممکن است بعد از تعطیلات شما را افسرده کند. بااین حال، می توانید با اختصاص دادن ساعاتی سرگرم نماینده در آخر هفته خود، حس شادی را تجربه کنید و با این روش، افسردگی پس از تعطیلات را برطرف و حتی از بروز آن پیشگیری کنید.

به طبیعت بروید

مطالعات نشان داده است که بیشتر مردم بیش از 90 درصد از عمر خود را در داخل خانه سپری می نمایند. تحقیقات نشان می دهد هنگامی که افراد زمانی را در طبیعت می گذرانند، خلق وخوی آن ها بهبودیافته و سطح استرس کاهش می یابد. درواقع، گردش های کوتاه منظم در طبیعت ممکن است همان اثر آرامش بخش یک تعطیلات خوب را داشته باشد.

دیدوبازدید و ارتباط با دوستان و اقوام را قطع نکنید

تنهایی ناگهانی می تواند باعث ایجاد احساس انزوا و افسردگی گردد. بنابراین، برای پیشگیری و برطرف افسردگی پس از تعطیلات به یک باره دیدوبازدید با دوستان و اقوام را قطع نکنید. خوشبختانه هم زمانی ماه رمضان با آغاز فصل بهار فرصت خوبی برای انجام صله رحم و گشت وگذار از افطار تا سحر را فراهم نموده است که با بهره مندی از این فرصت می توانید از افسردگی پس از تعطیلات رهایی یابید.

توجه داشته باشید که افسردگی پس از تعطیلات واقعی است و می تواند زندگی شما را به طورجدی مختل کند. ممکن است بتوانید با ایجاد چند تغییر در سبک زندگی (که در بالا به آن ها اشاره شد)، علائم افسردگی را در خود کاهش دهید. چنانچه راه چاره های فوق تأثیری در کاهش علائم شما نداشت، ضروری است به یک متخصص سلامت روان مراجعه کنید تا با روش هایی ازجمله دارودرمانی یا گفتاردرمانی علائم افسردگی را کاهش دهید.

منبع: فرادید
انتشار: 14 فروردین 1402 بروزرسانی: 14 فروردین 1402 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 2444

به "افسردگی پس از تعطیلات را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افسردگی پس از تعطیلات را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید