تحول در سلامت و آموزش با سامانه های فرزان

به گزارش تور آلمان ارزان، شرکت های چندمنظوره از رایج ترین انواع شرکت های علم محور و دانش بنیان هستند؛ این قبیل شرکت ها در دو یا چند زمینه فعالیت می نمایند که این حوزه ها الزاما با هم وجه اشتراکی ندارند و می توانند چند حوزه کاملا متفاوت از هم باشند.

تحول در سلامت و آموزش با سامانه های فرزان

شاید یکی از عواملی که باعث می گردد بسیاری از کسب وکارها به جای تمرکز بر یک زمینه خاص، به سمت فعالیت در دو یا چند حوزه جداگانه متمایل شوند، درنظر دریافت بسترهای متنوع کسب درآمد باشد.

درواقع شرکت های چندمنظوره صرفا به دلیل فعالیت در چند زمینه مختلف، کسب وکارهای کمتر متخصصی نیستند و ممکن است یک شرکت چندمنظوره بتواند در تیم مدیریتی خودش ترکیبی از افراد برجسته علمی ایجاد کند که هرکدام از آنها در بخش مربوط به خودشان از تبحر علمی بالایی برخوردار باشند. موسسه توسعه دانش، پژوهش و فناوری فرزان (که در این نوشتار به اختصار با نام فرزان به آن اشاره خواهیم کرد)، نمونه پیروزی از این نوع شرکت های دانش بنیان است که به طور کاملا تخصصی، در سه حوزه آموزش، پژوهش و فناوری اطلاعات فعالیت می نماید.

دکتر غلامرضا حبیبی، بنیان گذار و مدیرعامل موسسه فرزان است که در آذر سال 80 این شرکت را به طور رسمی به ثبت رسانده است.

این شرکت پیروز به اخذ گواهی دانش بنیان فراوریی صنعتی نوع 2 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) از سوی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری شده است.

به گفته دکتر حبیبی، موسسه فرزان تا به امروز بیش از 3000 قرارداد مشاوره و خدمات پژوهشی را با دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و اعضای هیأت علمی منعقد نموده است؛ همچنین این موسسه پیروز شده است تا به امروز 19 نرم افزار تحت وب را در حوزه فناوری اطلاعات و 10 اپلیکیشن موبایل در قالب های اندروید و آی او اِس (iOS) را در زمینه سلامت عرضه کند که به تأیید شورای عالی انفورماتیک و مرکز توسعه فناوری اطلاعات ورسانه های دیجیتال نیز رسیده اند.

از طرف دیگر، مجموعه فرزان پایه گذار نخستین سازمان پژوهش های بالینی (CRO) ایرانی است که در این راستا تا به امروز 30 قرارداد و تفاهم نامه بین المللی منعقد نموده است. سازمان های پژوهش های بالینی، پیمانکار تحقیقات دارویی هستند که با شرکت های داروسازی همکاری می نمایند؛ درواقع فرآیند مطالعات بالینی و دارویی به شکل برون سپاری، به این دسته از پیمانکاران سپرده می گردد و در خاتمه نیز گزارش هایی از نتایج عمکرد داروها از آنها دریافت می گردد.

یکی دیگر از دستاوردهای موسسه فرزان، انتشار نخستین خبرنامه الکترونیک پژوهش و فناوری در سطح کشور است که حدود 40هزار مخاطب دارد. لازم به ذکر است بیشتر فعالیت های شرکت فرزان دارای دو محور اصلی سلامت و کارآفرینی است.

سرویس های هوشمند سلامت الکترونیک

به گفته مدیرعامل موسسه فرزان، سالم سا نام سامانه سلامت همراه هوشمند است که شامل مجموعه ای یکپارچه از 17سامانه سلامت الکترونیک است که در بستر وب و موبایل ارائه می گردد. هر سامانه دارای هویت و عملکرد کاملا مجزا و در عین حال هماهنگ و مرتبط با سایر سامانه های این گروه است.

سالم سا بستر مناسبی برای حمایت از سازمان های سلامت در تحقق مأموریت هایشان محسوب می گردد و امکان اختصاصی سازی برای استفاده سازمان های مختلف را دارد؛ در ضمن همه اطلاعات بخش سلامت، با رعایت ملاحظات محرمانگی و امنیت اطلاعات، در بانک داده های آن مرکز ثبت شده و در دسترس هستند.

فیت آسا: برنامه هوشمند فعالیت بدنی و تناسب اندام

دکتر حبیبی در ادامه ضمن اشاره به نمونه ای از برنامه های شرکت تحت مدیریتش در بخش سلامت که به صورت یک بسته فعالیت بدنی به زودی ارائه خواهد شد، خاطرنشان می نماید: باتوجه به معضل کم تحرکی که امروزه در کشور با آن روبرو هستیم، شرایط به وجود آمده دراثر همه گیری کووید-19 نیز مزید برعلت شده است تا این معضل به بحران تبدیل گردد. تا پیش از شیوع گسترده بیماری کووید-19 تخمین زده می شد که حدود 56درصد از جمعیت کشور با مشکل کم تحرکی و عوارض ناشی از آن مانند چاقی، بیماری های قلبی - عروقی و ... روبه رو بوده اند و قطعا با بروز محدودیت ها و قرنطینه ای که دراثر کرونا به وجود آمده است، این آمار افزایش چشمگیری نیز داشته است. ما در مجموعه فرزان، به دلیل همین نگرانی ها و در راستای تعهد به انجام مسوولیت اجتماعی مان، یک بسته ویژه کم تحرکی با برند فیت آسا را تحت نظر وزارت بهداشت تدارک دیده ایم. در حال حاضر مرحله پایلوت این طرح، بامحوریت چهار دانشگاه علوم پزشکی درسطح کشور طی شده و رو به اتمام است.

این کارآفرین اضافه می نماید: این طرح نمونه بسیار خوبی برای آنالیز عملکرد سامانه سلامت الکترونیک ماست؛ درواقع در این طرح، ما محتوای فعالیت بدنی که شامل مدل های ارزیابی و بازخورد هوشمند، محتوای آموزشی، مشاوره از راه دور، طراحی تمرین های اختصاصی و ... می گردد را در قالب نقشه راه سلامتی ارزیابی می کنیم. در این نقشه بیش از 50 ایستگاه را تدارک دیده ایم که کاربر پس از رسیدن به هرکدام از آنها، تعیینات بدنی اش کنترل شده و نحوه ادامه فعالیت های او تعیین می گردد. نظیر همین برنامه برای معضلات سلامتی دیگری مانند دخانیات، بیماری های قلبی-عروقی، فشارخون، دیابت، سلامت روان، سلامت جنسی و ... نیز تدارک دیده شده است.

دیگر سامانه های سلامت الکترونیک موجود در بستر سالم سا، عبارتند از:

هوما: سامانه مراقبت هوشمند سلامت

فرایاب: مکان یاب سلامت

فراهوش: مدیریت هوشمند سلامت

فراما: سامانه مشاوره آنلاین و تلفنی

فراسا: سامانه آموزش و سنجش الکترونیک

وبینار: سامانه برگزاری همایش های مجازی

فرانت: شبکه اجتماعی

فراکام: سامانه ارتباطات هوشمند

فراکالا: فروشگاه مجازی

نقشه راه سلامت: بازیگونه هوشمند سلامت

فرادیتا: سامانه مدیریت آنلاین اطلاعات بالینی

فراپژوه: مدیریت پژوهش های اپیدمیولوژیک

تشخیص هوشمند علائم بالینی

سامانه پیغام های هوشمند سلامت: ارزش افزوده هوشمند

فرافایل سلامت: پرونده الکترونیک سلامت

سامانه گزارش دهی بیماری ها (IRDR)

لایکپ: لاگین یکپارچه

سرویس های هوشمند آموزش الکترونیک

بنیانگذار موسسه فرزان، درباره این دسته از خدمات شرکت فرزان، به جام جم می گوید: صلاحیت موسسه فرزان درخصوص برگزاری دوره های آموزش ضمن خدمت کارکنان دولت در حوزه سلامت، به تأیید سازمان مدیریت و برنامه ریزی رسیده است و این دوره ها به دو شکل حضوری و اینترنتی برگزار می گردد. آموزش الکترونیک را می توان مهم ترین مؤلفه فعالیت های ما در حوزه آموزش دانست که با برند فراسا ارائه می گردد. در حال حاضر بیش از 150هزار کاربر عضو سامانه فراسا هستند و حدود 250 دوره آموزشی به صورت چندرسانه ای یا متنی، در این سامانه موجود است. این دوره ها به دو شکل برگزار می گردد؛ در یک سو دوره های آموزشی برای مخاطب عام است که عموم مردم می توانند با ثبت نام به وسیله سامانه فراسا، در این دوره ها شرکت نمایند و در خاتمه هر دوره، گواهی مربوط به آن را دریافت نمایند. در سوی دیگر نیز دوره های آموزشی مختص سازمان ها و دستگاه های اجرایی واقع شده است که به طور نمونه برای مراکز دولتی و دانشگاه ها برگزار می گردد.

دکتر حبیبی می افزاید: یکی از برنامه هایی که شرکت فرزان با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی و زیرنظر وزارت بهداشت در حال برگزاری آن است، مربوط به طرح هرخانه، یک پایگاه سلامت می گردد. در فاز اول این پروژه، حدود 125هزار نفر از سفیران حوزه سلامت تحت آموزش های سلامت عمومی قرار می گیرند.

فراسا: سامانه آموزش و سنجش الکترونیک

به گفته دکتر حبیبی، فراسا زیرساخت نرم افزاری آموزش الکترونیک است که در سال 88 راه اندازی شده است. این نرم افزار تحت وب، پیروز به اخذ گواهی تأیید نرم افزاری از شورای عالی انفورماتیک کشور و همچنین گواهینامه ثبت نرم افزار رایانه ای از مرکز توسعه فناوری اطلاعات وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی شده است. بعضی امکانات و قابلیت های فراسا عبارتند از: چندرسانه ای بودن، اتاق های گفت وگو، امکان چت، لینک های مفید، ارائه شاخه بندی درختی از سرفصل های آموزشی، تکالیف و آزمون های آموزشی یا ارزشیابی تحصیلی، ارتباط با استاد به وسیله پست الکترونیک، زمان بندی دقیق برای هر درس به همراه ذکر اهداف آموزشی و واژگان کلیدی و ...

کارآفرینی به سبک فرزان

مدیرعامل مؤسسه فرزان که نماینده کارآفرینان در شورای عالی اشتغال کشور بوده و امروز نیز رئیس انجمن صنفی مراکز مشاوره کارآفرینی استان تهران و دبیر کانون کشوری مراکز مشاوره کارآفرینی است، اشاره می نماید: در حال حاضر ما در مرکز مشاوره کارآفرینی فرزان باتوجه به مجوزی که از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دریافت نموده ایم، مشغول ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه کارآفرینی به علاقه مندان این حوزه هستیم؛ علاوه بر خدمات مشاوره ای، در بخش آموزش کارآفرینی نیز در حوزه کارآفرینی دانش بنیان و فراوری محتوای آموزشی چندرسانه ای در قالب لوح های فشرده و برگزاری دوره های آنلاین، خدماتی را ارائه می دهیم.

ارتباط با موسسه توسعه دانش پژوهش و فناوری فرزان

وبسایت: farzaninstitute.com

ایمیل: [email protected]

تلفن های تماس:

66919206 و 66597463

66597464 و 66563174

فکس: 66423304

آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای خیابان ستارخان، کوچه شهید صیامی، پلاک 17

فراز سهیلی آزاد - نشان ایرانی 2 / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1869

به "تحول در سلامت و آموزش با سامانه های فرزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحول در سلامت و آموزش با سامانه های فرزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید