توسعه دانشگاه تهران همچنان در پیچ و خم بلاتکلیفی

به گزارش تور آلمان ارزان، مصوبه طرح توسعه دانشگاه تهران با عنوان طرح ساماندهی پردیس دانشگاه های تهران و علوم پزشکی که بعدها به شهر دانش، دانشگاه کارآفرین، سبز و هوشمند تغییر نام داد، مربوط به سال 1382 است. اما با گذشت بیش از 15 سال این طرح اجرا نشده و همین موضوع ساکنان اطراف دانشگاه تهران را دچار سردرگمی نموده است.

توسعه دانشگاه تهران همچنان در پیچ و خم بلاتکلیفی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در استرالیا فوق لیسانس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

تور آلمان ارزان- زینب زینال زاده: براساس مصوبه سال 1382 مقرر شد پردیس مرکزی دانشگاه تهران که اکنون 21 هکتار مساحت دارد؛ از شمال تا بلوار کشاورز، از غرب تا خیابان کارگر، از جنوب تا خیابان انقلاب اسلامی و از شرق تا خیابان وصال شیرازی، توسعه یابد و مساحت آن به 52 هکتار برسد. برای اجرایی شدن این طرح، دانشگاه باید املاک محدوده طرح توسعه را تملک می کرد که به گفته اهالی این کار با یک سیاست نادرست انجام و در اصطلاح به زخمی شدن املاک منجر شد. از سوی دیگر، اعلام قانون منع خرید و فروش و ساخت و ساز در محدوده طرح توسعه، موجب فریز شدن املاک شد و همین معضلات زمینه ای فراهم کرد تا عده ای لقایش را به عطایش ببخشند و به اجبار از محله کوچ نمایند.

به گفته شهروندان، بلاتکلیف ماندن طرح توسعه دانشگاه تهران جز آشفتگی، سلب آرامش و ایجاد نابسامانی و از بین بردن حقوق شهروندی تا به امروز دستاوردی نداشته است.

خردادماه سال جاری بود که خبرنگار تور آلمان ارزان محله برای تهیه گزارش از شرایط املاک محدوده طرح توسعه دانشگاه تهران و مسائل مردم، به میان اهالی رفت و آنها گلایه هایشان را این گونه بیان کردند: طرح توسعه دانشگاه تهران که قرار بود موجب اعتلای علم و دانش کشور گردد به سبب بی برنامگی متولیانش، زندگی ساکنان را نابودی کرد و اصالت و هویت محله را از بین برد. تا پیش از مطرح شدن موضوع طرح توسعه دانشگاه تهران، در آرامش زندگی می کردیم و محله دانشگاه از بهترین محله های قلب پایتخت بود. همگان آرزوی خرید خانه و زندگی در آن را داشتند. امروز رها شدن خانه های تملک شده و از بین رفتن بافت مسکونی و کوچ خانواده های با اصالت، موجب افزایش آسیب های اجتماعی و ایجاد شب مردگی شده است.

اهالی بر این باور بودند که اگر تملک از سوی مسئولان دانشگاه درست و اصولی انجام می شد، شاید هیچ یک از این مسائل به وجود نمی آمد. آنها می گفتند که مسئولان دانشگاه برای همراه کردن اهالی با خودشان شرایطی ایجاد کردند تا آنها چاره ای جز همراهی نداشته باشند. به عنوان مثال مسئولان دانشگاه در یک کوچه، 2 باب خانه را تملک کردند یا در برخی از کوچه ها املاک رها شدند و در برخی دیگر آنها را به خوابگاه تبدیل کردند. همین کارها تناسب محله و بافت جمعیتی را بهم زد و مزاحمت هایی برای همسایه ها ایجاد کرد. حتی با تبدیل شدن برخی از املاک به پارکینگ های اختصاصی، آرامش از ساکنان سلب شده است.

محمد سعید ایزدی

  • معین تکلیف برای طرح توسعه دانشگاه تهران

محمد سعید ایزدی، معاون وزیر راه و شهرسازی شاید تنها مسئولی بود که در آن موقع در برابر گلایه شهروندان عکس العمل نشان داد و در باره معین تکلیف طرح توسعه دانشگاه تهران گفت: مسئولان دانشگاه تهران در سال های اخیر بر اساس منابعی که از دولت گرفته اند، اقدام به تملک برخی از پلاک ها نموده اند که همین بی نظمی و بی برنامگی در تملک، برای کسانی که در این محدوده زندگی می نمایند مسائل عدیده ای ایجاد نموده است. بنده از ساکنان محله عذرخواهی می کنم. به مسئولان دانشگاه، برای رفع مسائل پیش آمده، فرصت کوتاهی داده می گردد تا طرح پیشنهادی خود را برای معین تکلیف پروژه توسعه دانشگاه تهران ارائه دهند. اگر در موعد مقرر این کار انجام نگردد با توجه به نگرانی ها و نارضایتی های شهروندان، به زودی یا طرح را ابطال می کنیم و یا براساس ضوابط و در چهارچوب قوانین و با رعایت برخی از شروط، اقدام به تملک خانه های باقی مانده خواهیم کرد.

محمد نیلی احمد آبادی

  • ایرادات طرح رفع می گردد

محمد نیلی احمد آبادی، رئیس دانشگاه تهران هم پس از اظهار نظر معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: طرح توسعه دانشگاه تهران، یک طرح ملی است که به سبب نبود اعتبار کافی برای تملک اراضی اطراف دانشگاه تهران، موجب گلایه مندی شهروندان شده است، اما سال جاری دولت متعهد شده تا اعتبار تملک اراضی طرح را بپردازد که بخش زیادی از مسائل با این کار رفع می گردد.

  • املاک از فریز خارج شدند

25 خردادماه 98، خبری مبنی بر اینکه براساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری، خانه ها، آپارتمان ها و مغازه های تملک نشده، از طرح ساماندهی دانشگاه تهران خارج شدند. منتشر و موجب شادی اهالی شد، زیرا با این تصمیم، فریز شدن املاک تجاری و مسکونی محدوده طرح توسعه دانشگاه تهران که مشکل چند ساله مردم بود، رفع می شد و اهالی می توانستند اقدام به مرمت، بازسازی و حتی تخریب و نوسازی خانه هایشان نمایند.

علی محقر

طرح ملی بیش از 5 سال زمان می برد

اما اواخر پاییز سال جاری بود که علی محقر، مدیر اجرایی طرح توسعه دانشگاه تهران، آب پاکی را روی دست ساکنان ریخت و گفت: طرح توسعه دانشگاه تهران، طرح ملی است و طرحی نیست که در طی 5 سال به نتیجه برسد. بنابراین خبرهای منتشر شده مبنی بر ملغی شدن طرح صحت ندارد.

لعیا جنیدی

  • حمایت رئیس جمهور از طرح توسعه

حالا دیگر مسائل مردم مطرح نیست و ملغی شدن طرح توسعه یا ادامه دادن آن به چالش میان مسئولان تبدیل شده است تا جایی که رئیس جمهور برای رفع شدن این معضل به لعیا جنبدی، معاون حقوقی ریاست جمهوری دستور می دهد تا اختلاف بین وزارت علوم، بهداشت و درمان را با وزارت راه و شهرسازی در رابطه با طرح توسعه دانشگاه تهران آنالیز کند. او هم طی نامه ای می نویسد: مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی مبنی بر توقف طرح توسعه دانشگاه تهران، خلاف مصوبه هیئت وزیران و مصوبات پیشین آن شورا است و بر این اساس، خلاف قوانین است.

با همین نوشته و رأی معاونت حقوقی ریاست جمهوری طرحی که موجب نارضایتی چندین دهه ای اهالی این محدوده شده بود و شورای شهر تهران و سازمان های مردم نهاد پیگیر لغو این طرح بودند، دوباره اجرایی خواهد شد.

  • اهالی همچنان در سردرگمی

با همه این اظهار نظرها و پیگیری ها باز هم ساکنان به پاسخ درست و شفافی نمی رسند. جمشید رحمانی پناه، نماینده اهالی و معتمد منطقه 6 می گوید: مسئولان، توپ مدیریت نادرست را در زمین یکدیگر رها می نمایند و حرف های آن موجب سردرگمی بیشتر شهروندان می گردد. به جای اینکه جلسه بگذارند و به نتیجه درست و نهایی برسند، حرف های یکدیگر را رد می نمایند و با همین کار چند سالی است که این طرح در بلاتکلیفی مانده و به مرحله اجرا نرسیده است.

جمشید رحمانی پناه

  • راه اندازی دفتر تسهیل گری

آخرین اظهار نظر درباره این طرح متعلق بهتورج فرهادی شهردار منطقه 6 است که در دیدارهای مردمی مدام با گلایه های شهروندان در خصوص فریز شدن منازلشان در طرح توسعه ملی دانشگاه روبرو می گردد. او می گوید: توسعه دانشگاه تهران، طرحی ملی است و دانشگاه تهران ظرفیتی ملی و بین المللی دارد. در خصوص مسائل ایجاد شده نه می توان مردمی را که درآن اطراف زندگی می نمایند نادیده گرفت و نه نسبت به توسعه دانشگاه تهران و تاثیری که در گسترش فناوری و استارت آپ ها و پارک های فناوری خواهد داشت، بی توجه بود.

او ادامه می دهد: فریز شدن املاک شهروندان در محدوده طرح توسعه سال هاست باعث نگرانی شده و افراد مختلفی هم اظهار نظر کردند که در نهایت براساس آخرین نامه معاونت حقوقی ریاست جمهوری طرح باید اجرا گردد.

شهردار منطقه درخصوص اقدامی که قرار است انجام گردد هم این چنین می گوید: در برابر چنین مشکل ایجاد شده تنها کاری که می توان انجام داد، تاسیس دفتر تسهیل گری است که بتوانیم در آن مطالبات اجتماعی و مالی مردم را آنالیز و پیگیری کنیم. کارشناسان این دفتر باید تمام ابعاد اجرای این طرح را برای شهروندان شرح دهند تا آنها با فراغ خاطر در خصوص ملکشان تصمیم گیری نمایند.

فرهادی در سرانجام اظهار می نماید: با در نظر دریافت همه ابعاد پروژه اولین نگاه و رویکرد این است که ابتدا رضایتمندی برای مردم ایجاد گردد و سپس این پروژه ملی نیز ابتر نماند.

تورج فرهادی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 فروردین 1399 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 975

به "توسعه دانشگاه تهران همچنان در پیچ و خم بلاتکلیفی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه دانشگاه تهران همچنان در پیچ و خم بلاتکلیفی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید